Новите технологии разкриват огромния потенциал на геотермалната енергия за задоволяване на нарастващото световно търсене на електроенергия в почти целия свят, сочи доклад на Международната агенция по енергетика (IEA).

Геотермалната енергия има потенциала да задоволи 15% от световното търсене на електроенергия до 2050 г., ако тенденцията в намаляването на разходите продължи. Това би означавало около 800 GW мощности, които ще произвеждат толкова енергия, колкото е годишното потребление на САЩ и Индия, взети заедно.

Понастоящем геотермалната енергия задоволява около 1% от световното търсене, но именно технологиите от следващо поколение дават добра перспектива за значителното разширяване на нейното използване.

Неизползван потенциал

Геотермалната енергия е гъвкава, чиста и може да допълва добре познатите възобновяеми източници като вятърната и слънчевата енергия. Като използва съществуващите технологии за сондиране на нефт и газ, тя може да се възползва от по-дълбоки ресурси с ниски емисии.

Снимка 695757

Източник: iStock

Именно нефтената и газовата промишленост могат да играят ключова роля, като използват своя опит за намаляване на разходите за геотермална енергия. Това на практика може да я превърне в един от най-евтините източници на електроенергия с ниски емисии до 2035 г.

Геотермалната енергия може да генерира инвестиции в размер на 1 трилион долара до 2035 г. и да създаде до 1 милион работни места в краткосрочен план - до 2030-а. Нещо повече, за петролната и газовата индустрия геотермалната енергия представлява нова бизнес възможност, както и спасителен план от сигурния спад в търсенето на изкопаеми горива в бъдеще.

В доклада се подчертава и ролята на геотермалната енергия за захранване на един разрастващ се сектор в цифровата икономика - големи центрове за данни.

Нишов бизнес с регулаторни пропуски

Въпреки своя потенциал към момента геотермалната енергия остава нишова и се използва предимно в страни с вулканична активност. В доклада се подчертава необходимостта от по-силни политики в подкрепа на иновациите в сектора и намаляване на рисковете за инвеститорите.

Дългосрочната регулаторна яснота би могла да намали разходите по проектите с 80% до 2035 г., което ще направи геотермалната енергия конкурентна на другите енергийни източници.

Разрешителните и административните предизвикателства все още остават значителна пречка. Правителствата могат да помогнат, като рационализират процесите на одобрение и наложат строги екологични стандарти, за да гарантират устойчиво развитие, посочва МАЕ.

Италианският гигант Enel ще инвестира над €43 милиарда в енергийна инфраструктура и ВЕИ

Италиански гигант ще инвестира над €43 милиарда в енергийна инфраструктура и ВЕИ

Компанията планира проекти в Европа, Латинска Америка, САЩ и Азия