В продължение на десетилетия ExxonMobil бе машина за пари и всички в петролната индустрия ѝ завиждаха. Сега тази машина се счупи, а критиците се нахвърлиха върху нея, пише CNN.

За първи път в съвременната история Exxon е изправена пред реална заплаха от бесните инвеститори, които искат да изгонят директорите ѝ.

Начело на атаката стои компанията Engine No. 1, която настоява Exxon да укроти амбициите си за милиардни разходи, да намали заплатите на мениджърите и да навлезе на пазара на чиста енергия. Engine No. 1 има подкрепата и на Църквата на Англия и един от най-мощните пенсионни фондове в САЩ, CalSTRS.

Но това не е всичко. Хеджфондът D.E. Shaw е купил по-голям дял в Exxon от този на CalSTRS и Engine N. 1 и настоява петролният гигант да намали разходите, за да може да продължи да плаща дивиденти и за да подобри трагичния си резултат, казва източник на медията.

Бясната атака показва незавидната позиция на някога могъщата Exxon. Някога тя бе най-скъпата публична компания, но в средата на 2014 г. пазарната ѝ капитализация се срина с главозамайващите $266 млрд. Сега, насред пандемията и предизвиканата от нея икономическа криза, Exxon губи пари за първи път от десетилетия и бе изгонена от индекса Dow Jones Industrial Average след 92 години в него.

Недоволството на акционерите не е от вчера, особено по климатичните въпроси. Но докато доскоро исканията бяха просто за обявяване на целите за намаляване на вредните емисии, сега Exxon е изправена пред искане за смяна на борда на директорите.

Дълго време Exxon се гордееше с далновидната си разходна политика, дори и когато петролът поевтиняваше. Но серия грешки промениха това и сега заплашват дивидентите, които компанията плаща, а инвеститорите ценят високо.

Компанията закъснява твърде много, за да се възползва от шистовата революция - макар тя да се случваше в задния ѝ двор в Тексас. Вместо това Exxon реши да инвестира в сложни чуждестранни проекти, някои от които се провалиха. Гледайки назад, придобиването на гиганта в природния газ XTO Energy се оказва "епичен провал" - цената на горивото е наполовина спрямо преди десет години.

Активистите инвеститори настояват Exxon драстично да намали капиталовите си разходи до едва $13 млрд. от планираните $23 млрд. Още преди писмата на акционерите да станат публични, компанията намали планираните разходи, но не толкова, колкото акционерите настояват.

Климатичната криза също е заплаха пред петролния гигант. Европейските компании като Royal Dutch Shell и BP направиха конкретни инвестиции във възобновяема енергия, но американските Exxon и Chevron изостават.

Битката за борда все пак няма да е лесна. Дори и с подкрепата на CalSTRS и Църквата на Англия, Engine No. 1 има сравнително малък дял от компанията за $180 млрд. Така резултатът от нея зависи от Vanguard, State Street и BlackRock. "Големите три" притежават почти една пета от акциите на петролния гигант. Активистите обаче имат и едно голямо преимущество: акционерите не са доволни от възвръщаемостта.