Money.bg започва поредица "Бизнес атлас", посветена на бизнеса в различните български региони. Ще ви разкажем за успешни и иновативни компании, които са избрали да се развиват там, където връзката им с корените е най-силна. България не е само един или два града - всички го знаем, но е добре да си го припомняме.
Едно от най-големите дървообработвателни предприятия у нас - "Кастамону България", което развива бизнеса си в павелбанското село Горно Сахране, ще инвестира в модернизиране на производството си, за да го направи по-ефективно. Това обяви пред Money.bg изпълнителният директор на компанията Чаатай Пийадеджи. Той уточни, че предвижда "удвояване на производствения капацитет на дружеството".
Българското предприятие на компанията е производител на плоскости от дървесни частици и ламинирани плоскости, като фабриката в село Горно Сахране е разположена на площ от над 250 декара. Инвестиционната програма на Kastamonu, свързана с реализиране на нови производствени мощности, до момента надхвърля 100 милиона лева.
"Кастамону Ентегре" е част от "Хайат Холдинг". Hayat Holding има над 17 000 служители и е глобален лидер с бизнес в 17 държави. Кастамону Ентегре осигурява работа на над 7500 служители. Производственият капацитет от дървесни плоскости е 6,5 милиона куб.м.
"Кастамону Ентегре" е реализирала инвестиции в България, Румъния, Италия, Босна и Херцеговина, Русия и Турция, а в САЩ притежава дружество, което осигурява доставки на дървесен чипс и управлява логистични процеси.
"Кастамону Ентегре" заема пето място в света в дървообработващата индустрия и е сред трите най-големи производители в Европа. Има консолидиран оборот от $1,9 милиарда.
Един от най-големите инвеститори у нас
От откриването на българско производство преди повече от 20 години до момента компанията е инвестирала у нас над 200 милиона лева. Kastamonu България реализира продукцията си основно на българския пазар, като освен това изнася в Гърция, Кипър, Северна Македония, Косово, Мароко, Саудитска Арабия и Израел.
"Основната формула на успеха за нас е, че всички сме като едно голямо семейство. Познаваме се добре, познаваме и семействата си. Успяваме да задържим хората си най-вече с многото обучения за повишаване на квалификацията, които предоставяме, с различни социални придобивки и с цялостно отношение", коментират от "Кастамону".
Един от проблемите, с който се сблъскват не е по-различен от този на всеки бизнес в момента - липсата на нови млади кадри. Въпреки това, за разлика от много свои колеги в бранша, за момента не мислят за наемане на служители от чужбина. Залагат на задържането на своите таланти.
"Кастамону България" работи и с Лесотехническия университет в София и ежегодно организира посещения на студенти, а от 2022 година е започнала глобалната стажантска програма TalenTree, която се реализира във всички подразделения на "Кастамону Ентегре" и осигурява платен стаж за студенти от различни учебни заведения с цел привличане на млади и образовани кадри.
"Най-ценният актив на нашата компанията е човешкият капитал и въпреки механизацията правим всичко възможно да задържаме служителите си при нас и да инвестираме в подобряването на техните умения. Предпочитаме да работим с местни хора, защото тук е техният дом", споделя Чаатай Пийадеджи.
От "Кастамону България" се гордеят с една екзотична и много иновативна идея,която идва от техния изследователски център и се превръща в нов екологичен бизнес. Става въпрос за нова продукция, създадена от отпадъчно кафе, чрез което се създават плоскости.
"Едно от най-интересните нови предложения, разработка на научно-изследователския отдел на Kastamonu Entegre, в партньорство с Wastespresso, са плоскостите изработени от кафе. За производството на този продукт, се използва технология, която интегрира отпадъците от кафе в производството на плоскости. Крайният резултат е продукт с интересна зърнеста структура и богати, естествени, землисти тонове, който може да се превърне в атрактивен елемент в дизайна на вашия интериор.
Проектът се реализира в партньорство със стартъп компанията Wastespresso, която събира отпадъците от кафе, след което те се смесват с дървесен чипс, като по този начин се получава изходната суровина за производство на плоскостите.
Тази иновативна технология има потенциал да революционизира подхода към устойчивост и екологичен дизайн в индустрията, въпреки че понастоящем събирането на отпадъците от кафе е трудоемко и с ограничен обем."
Източник: www.kastamonuentegre.com
Енергийна ефективност и кръгова икономика
От българския филиал на компанията следват глобалните политики за устойчивост на "Кастамону Ентегре", като осигуряват контейнери за събиране на отпадна дървесина и ги изпраща до свои клиенти. Използваната от компанията преработена дървесина за последните 5 години възлиза на над 186 000 тона.
"Само от 2020 година до днес рециклираното количество при нас се е увеличило с около 10 процента. Спечелихме и проект по Националния план за възстановяване и устойчивост по европейската програма "Подкрепа за преход към кръгова икономика в предприятията"
Проектът ще спомогне за допълнително увеличаване на количеството рециклирани суровини, които се влагат в производството и за по-ефективното им включване в производствения процес.