Бургаската семейна компания "Ламина" е един от най-иновативните примери у нас за успешна дигитализация и за внедряване на изкуствен интелект в бизнеса. Производителят на материали за мебелната промишленост разполага със собствена база от 6 000 кв м в Бургас, която Money.bg видя след покана от страна на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП).
Собствениците на бургаското дружество - Жельо Черкезов и Иван Бобев ни споделиха, че през последните две години "Ламина" е инвестирала около половин милион лева в машини и изцяло нов шоурум в складовата си база на ул. "Индустриална" в морския град. Капацитетът на площите вече е почти изчерпан, затова Жельо и Иван нече имат планове за ново разширение в Бургас.

Източник: money.bg
Дигитализация и AI
Сред основните приоритети на компанията е да осъвремени процесите по доставка и проектиране в мебелната промишленост.
"Производството на мебели е бранш, който е предимно занаятчийски. Нашите клиенти често подават размери за исканите материали, написани на ръка. Желанието ни е да променим това. Искаме да дигитализираме бранша и да използваме изкуствен интелект все повече, защото това е бъдещето", казва Жельо Черкезов.
"Планираме въвеждането на все по-модерни софтуерни решения за управление на бизнеса през следващите години като част от общата си стратегия за мащабна дигитализация. Държим изключително много на това", допълва Иван Бобев.
Двамата съдружници са представители на втората генерация на семейната фирма, създадена през 1997 година. Днес дружеството предлага цялото продуктово портфолио на производителя на дървесина "Кроношпан България".

Източник: money.bg
Цехът на компанията в Бургас изработва материали за среден и висок клас мебели, като през 2024 година фирмата, в която днес работят 23-ма служители, някои от които работят тук повеме от 20 години, е успяла да продаде над 40 000 плочи на дървесна основа и над 13 000 метра работни плотове.
От 2016 година до днес приходите на компанията нарастват около пет пъти. Основната причина за това е непрестанният стремеж към модернизация, смятат Жельо Черкезов и Иван Бобев.