Местните дъщерни дружества на трите американски компании Microsoft, Amazon и Google отчитат общи приходи от приблизително 370 милиона евро и загуби от 25 милиона евро през 2023 година.
Въпреки загубата и тъй като тези компании ускоряват инвестициите си в облачна инфраструктура, в момента се провеждат преговори за изграждането на голям нов център за данни в Румъния, съобщава Romania Insider.
Нито една от големите американски компании, които развиват бизнес в Румъния под различни форми, не е отчела печалба през 2023-а, според данни на местното Министерството на финансите.
Основният въпрос тук е защо технологичните гиганти отчитат загуби, въпреки големия си бизнес в страната. Очевидно стратегиите им имат нужда от промяна и именно това се обсъжда в момента, коментират източници от дружествата, цитирани от румънските медии.
Източник: EPA/БГНЕС
Дъщерното дружество на американската технологична компания Microsoft отчете нетни загуби за първи път от 2000 г. насам, показват данните, представени от фирмата. Миналата година компанията е имала нетна загуба от 35,3 милиона леи, в сравнение с нетна печалба от 1,57 милиона леи през 2022 година.
Оборотът също внезапно се забавя в сравнение с предходните години, стагнирайки около стойността от 680 милиона леи.
Припомняме, че тази седмица гигантът Google предложи на група облачни компании, базирани в ЕС, пакет на стойност около €470 милиона в неуспешен опит да провали антимнополното им споразумениe с Microsoft, което освободи софтуерния гигант от потенциално скъпо дело в блока.
Доставчиците на облачни инфраструктурни услуги в Европа (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe, CISPE) миналата седмица се отказаха от жалба пред антимонополното подразделение на ЕС относно процесите на лицензиране на софтуера на Microsoft.
Това стана, след като достигнаха до сделка за получаване на по-справедлив достъп до технологии на американската фирма. По-рано CISPE твърдеше, че Microsoft затруднява клиентите да променят облачните доставчици, като обвързва своя бизнес софтуер с облачните си услуги Azure.