Компании от Саудитска Арабия искат да последват примера на петролния гигант Saudi Aramco и да предложат активите си на на международните капиталови пазари в опит да привлекат чуждестранни инвестиции. За целта те вече преговарят с най-голямата банка в САЩ - JPMorgan, която е един от съветниците на Aramco за негово първично публично предлагане (IPO), съобщава Reuters.
Листването на петролния гигант е част от мащабните икономическите реформи, предприети от престолонаследника Мохамед бин Салман (т. нар. Визия 2030), чиято цел е да намалят зависимостта на кралството от "черното злато".
"Ако искате тези компании да растат, те трябва да имат достъп до международните капиталови пазари", каза пред Reuters Даниел Пинто, изпълнителен директор на инвестиционната банка на JPMorgan.
"Местни компании изразиха интерес към нас. Те са на предварителен етап ", каза той в интервю в Абу Даби. Това е първият път, в който влиятелен банкер заявява, че саудитски фирми, различни от Aramco, могат да търсят IPO в чужбина.
Правителството в Рияд подготвя продажбата на около 5% от Aramco през 2018 г. - ход, с който се надява да събере около 100 млрд. долара, което ще го превърне в най-голямото публично предлагане в света.
JPMorgan има дълбоки връзки с правителството и фирмите в Саудитска Арабия, като работи в кралството повече от 80 години. Ролята на банката в предстоящото IPO на Aramco обаче остава неясна.
Инерция
JPMorgan разговаря и с други фирми от Персийския залив, за да предложи активите им на международните пазари. Листване в Ню Йорк, Лондон, Хонг Конг или Сингапур би могло да увеличи ликвидността на тези компании и да ги направи по-привлекателни за международните инвеститори.
"Когато имате такъв тип инерция, хората ще видят ползата от наличието на много ликвиден запас. Други компании в региона вероятно ще последват примера им", посочи Пинто.
По-рано през тази година Оман заяви, че планира да предложи акции на някои държавни енергийни компании надолу по веригата към обществото. Катар и Кувейт вероятно също обмислят планове за листване на енергийни активи.
JPMorgan обмисля да увеличи броя на служителите си с 30% в Саудитска Арабия през следващите 2 до 3 години, тъй като се разширяват възможностите за бизнес.
"Саудитска Арабия преминава през масивна трансформация, тъй като разнообразява икономиката си. През изминалата година инвеститорите реагираха положително на тази новина", каза Пинто.
Приходите на банката от Саудитска Арабия и останалата част от региона се очаква да се повишат от друга рекордна година на продажби на облигации, тъй като по-ниските цени на петрола ограничиха способността на банките да финансират инвестиции и да финансират държавния бюджетен дефицит.
Пускането на облигации, деноминирани в долари, от Персийския залив достигна около 80 млрд. долара, което надминава рекордните 63.5 млрд. долара през цялата 2016 г., показват данните на Reuters.
"Необходимостта от пускане (на облигации) ще продължи да съществува, но ще бъде по-малка през следващата година заради по-високите цени на петрола и по-ниските дефицити, както и защото такова голямо рефинансиране беше направено тази година", каза Пинто.
Банкерът подкрепи антикорупционната кампания на престолонаследника принц Мохамед бин Салман, при която бяха арестувани членове на кралското семейство, министри и бизнесмени, включително и някои от най-богатите и могъщи хора в кралството.
"Ако това е направено по правилния начин и заради правилните причини, е добре да се извърпи за бъдещето на царството", заяви Пинто.
"Бразилия премина подобен процес. В дългосрочен план, справянето с тези въпроси е много важно", каза той.