По-малко от месец ни дели от поредния опит "Топлофикация Шумен" да отиде окончателно в историята. Отоплителното дружество в града мина през куп перипетии през последните повече от 15 години, като крайният резултат от тях е, че някогашните абонати се топлят на газ, ток и твърдо гориво, а активите на дружеството се разпродават от синдик с начална тръжна цена от 3,059 млн. лева.

Топлофикацията в града може да проследи историята си до паровата централа на машиностроителния завод, пусната през 1960 г. От 1986 г. тецът е газифициран, а към 2010-2011 г. абонатите бяха 2700, обслужвани от 76 километра мрежа и 186 абонатни станции.

Топлофикация-Шумен прекратява работа

Подобно на повечето по-малки топлофикации, и шуменската още от 90-те имаше много проблеми заради трудната събираемост, трупащите се задължения към "Булгаргаз" и скъпата поддръжка на системите. Заради борчовете парното и топлата вода на няколко пъти бяха спирани, като в един момент дължимото за синьото гориво достигна 22 млн. лева.

Снимка 675658

Източник: Архив

Около началото на 2011 г. топлоподаването спря окончателно.

През 2010 г. икономическото министерство джироса акциите на дружеството на общината, която към онзи момент беше намерила софийска компания, която да инвестира в когенерация. 2 години по-късно това пропадна и се заговори за приватизация - отново, след като през 2008 г. не се бяха появили заинтересовани. Процедурата и този път не мина гладко - коментираше се за интерес от страна на "Газпром", който обаче не се превърна в конкретна оферта, първоначално беше избран израелски инвеститор, договорът му беше прекратен и собствеността накрая отиде в местна компания.

Две компании проявяват интерес към Топлофикация Шумен

Две компании проявяват интерес към Топлофикация Шумен

Опитите за приватизация на дружеството продължават

Въпреки плановете ѝ за инвестиции и разрастване на нов тип децентрализирана отоплителна мрежа, оздравителната програма не беше приета от кредиторите и през 2015 г. шуменският съд обяви топлофикацията в несъстоятелност. Дружеството купувач обяви решението за "грабеж на частна собственост", опита да го оспори в съда и междувременно да търси стратегически партньор за възстановяване на дейността.

Съдът обяви "Топлофикация-Шумен" в несъстоятелност

Съдът обяви "Топлофикация-Шумен" в несъстоятелност

Делото срещу шуменския ТЕЦ бе образувано по искане на „Булгаргаз" заради задължения в размер на 18 млн. лева

Както е очевидно, това не се случи и на 12 август синдикът на "Топлофикация-Шумен" ЕАД Мариян Нейков организира продажба на имуществото на дружеството.

То включва 47 декара в южната индустриална зона на града. Там са самата топлоцентрала (с 60-метров и 120-метров комин) и още голям брой промишлени сгради, общежитие, стол, складове и т.н. Освен това се продават разнообразни дълготрайни материални активи - две газови турбини Kawasaki от 1997 г., топлопроводи, абонатни станции, леки автомобили и части за системите.