2016 година беше доста динамична за корпоративния свят. Едни успяха да запишат небивали успехи, други обаче разочароваха с най-големите провали в историята си. От CNN Money са съставили кратък списък на най-големите губещи в бизнеса за изминалите 12 месеци. Да видим кои са те:
1. Yahoo
Интернет фирмата беше принудена да съкрати сериозно разходите си заради дълбоки финансови проблеми. Ръководството на Yahoo обяви, че ще намали с 15% персонала си.
Заедно с това от компанията признаха, че са били ударени от двете най-големи хакерски атаки в интернет историята, засегнали 1 милиард потребители. Това предизвика опасения за завършване на придобиването на Yahoo от Verizon.
Акции: Ценните книжа поевтиняха с 14% от върха, който достигнаха през септември.
2. Samsung
Надеждата за сериозен пробив на пазара на смартфони се превърна в кошмар за южнокорейския производител с изтеглянето на модела Galaxy Note 7. Дефект в батериите на устройствата предизвика експлозии. Изтеглянето на Note 7 коства милиарди на Samsung.
Акции: В първите дни след разразяването на скандала с модела ценните книжа изгубиха 5% от стойността си.
3. Deutsche Bank
През септември най-голямата германска банка беше ударена от властите в САЩ с глоба от 14 милиарда долара заради нечисти операции с ипотечни облигации. Преди няколко дни обаче кредиторът успя да се договори за намаляване на санкцията наполовина.
Акции: След излизане на новината за глобата акциите на Deutsche Bank паднаха до най-ниското си ниво за последните повече от 20 години. През следващите месеци те успяха да възстановят голяма част от стойността си.
4. Twitter
В началото на годината пазарната цена на социалната мрежа намаля рязко след доклад в края на 2015 година, според който тя губи потребители. През октомври се появиха и първите очаквания, че интернет компанията може да бъде продадена. От Twitter съкратиха стотици работни места и спряха видео приложението си Vine.
Акции: Те са поевтинели с 20 на сто от началото на годината.
5. Monte dei Paschi di Siena
Въпреки 544-годишната си история най-старата банка в света се оказа най-лошо представящият се основен кредитор в Европа. Причина за това са лошите кредити в размер на 28 милиарда евро.
Опитите на ръководството да спаси финансовата институция от фалит с набирането на капитал от 5 милиарда евро от частни инвеститори се провали. Това принуди италианското правителство да одобри отпускането на държавна помощ за закъсалите банки в страната.
Акции: От началото на 2016 година ценните книжа на Monte dei Paschi са поевтинели с 88%.