Турция продължава усилено да работи за поддържането на лидерската си позиция на световния пазар за добив и преработка на бор. Преди дни беше открито ново съоръжение за производство на гранулиран бор в северозападната провинция Балъкесир, съобщава Daily Sabah. Очаква се новооткритият завод да достигне годишен капацитет от 35 000 тона, които пък да генерират приходи в размер на около 20,6 милиона долара.

"Страната ни разполага с един от най-значимите запаси от редкоземни елементи в света", коментира министърът на енергетиката и природните ресурси Аспарслан Байрактар. Той припомни, че страната разполага със 73% от световните запази на бор, което, логично, й отрежда безспорната лидерска позиция.

"Инвестираме в почти всички групи за производство на продукти с добавена стойност в мините за бор", добави той. Чрез новото съоръжение се разширява гамата, като ще се произвежда бор на гранули. Те са необходими за торовата индустрия, тъй като са от съществено значение за здравето на растенията и ефективното производство.

Министърът отбеляза още, че към края на август Eti Maden е увеличила добива си с 36% в сравнение с миналата година, достигайки 1,6 млн. тона, което пък е довело до нарастване и на приходите - с 27% до 846 млн. долара. Целта е до края на 2024 година да бъдат отчетени приходи в размер на 1,3 млрд. долара от продажбата на 2,5 млн. тона бор, става ясно още от изявлението.

Турция държи най-големите залежи от бор в света

Съседна на България страна държи най-големите залежи от "материал на бъдещето"

Той е в основата на пазар за 50 милиарда долара

Eti Maden е държавно предприятие за добив на полезни изкопаеми и химически продукти, което добива предимно минерали и производни на бора на територията на страната. През миналата пролет бе открито и друго съоръжение в сектора - завод за производство на боров карбид в Балъкесир.

Продуктите от бор намират приложение в различни отрасли - от стъкларство и керамика, до металургия и селско стопанство.