Първата сръбска фабрика за екологични пелети, произведени от възобновяеми енергийни източници, отваря врати в източната част на страната. Eko Step Pellet от Петровац на Млави, е уникален пример за мeстна компания, която беше извадена от фалит преди седем години, а днес постига най-добри бизнес резултати, съобщават от Стопанската камара на Сърбия, цитирани от местните медии.

Дружеството спазва най-големите световни екологични стандарти на производство, разширявайки мрежата си от бизнес партньори и потребители в страната и света. Благодарение на строгите стандарти, които спазва при производството, местните пелети, произведени от 100% букова дървесина, са маркирани с водния знак "Cuvarkuca", което е потвърждение за изключително качество и местен произход.

Турция хитро заобикаля санкциите и пласира руски пелети на европейския пазар и у нас?

Турция хитро заобикаля санкциите и пласира руски пелети на европейския пазар и у нас?

Вносът на пелети от Турция към ЕС е нараснал драстично от началото на войната в Украйна

На 9,5 хектара площ, с помощта на слънчева енергия, фабриката произвежда сертифицирани пелети клас А2 от най-съвременна автоматична технологична линия на италианския производител Construzioni Nazzareno. 

Снимка 590855

Източник: iStock by Getty Images

"Ако се върнем три години назад, за една година инвестирахме над 1 200 000 евро в изграждането на соларната централа, която се намира на покривите на нашите бизнес обекти. Това ни позволява да произвеждаме напълно екологични пелети", споделя Светлана Божинович, директор на Eko Step Pellet, цитирана от eKapija.

Сърбия ще получи €1,5 милиарда от ЕС през следващите три години - ето за какво

Сърбия ще получи €1,5 милиарда от ЕС през следващите три години - ето за какво

Европейската комисия има нов план за растеж на Западните Балкани

Слънчевата централа е с мощност 1 MW за собствени нужди с възможност за връщане на излишната енергия в обществената разпределителна мрежа, което законово я превръща в потребител на електроенергия. Компанията изнася пелети за пазарите на Италия, Черна гора, Северна Македония и Румъния.