Сърбия ще получи около милиард и половина от общо 6 милиарда евро, които Европейският съюз е заделил за всички страни от Западните Балкани. Сумата ще бъде дарена на страната през следващите три години, обяви ръководителят на делегацията на ЕС в Сърбия, цитиран от местните медии.
Посланик Емануеле Джауфре уточни, че чрез провеждане на реформите през следващите три години, съгласно Плана за растеж, Брюксел ще очаква реализацията на ключови проекти.
В близките дни в Белград предстои откриването на Европейския дом. Това ще бъде място, което да събира граждани, инвеститори и политици, които да обсъждат реализацията на нови европейски инвестиции в страната.
Европейският план за растеж на Западните Балкани
В края на миналата година Европейската комисия прие нов план за растеж за Западните Балкани, за да се предоставят на региона някои от ползите от членството преди присъединяването, да се стимулира икономическият растеж и да се ускори така необходимото социално-икономическо сближаване.
Целта следва да бъде предоставянето на възможност на партньорите да засилят реформите и инвестициите, за да се ускорят значително процесът на разширяване и растежът на икономиките им. За тази цел беше предложен нов механизъм за реформи и растеж за Западните Балкани за периода 2024—2027 г. в размер на 6 милиарда евро.
Източник: BIO4 Campus
Предлагат се седем приоритетни действия:
1. Свободно движение на стоки;
2. Свободно движение на услуги и работници;
3. Достъп до единната зона за плащания в евро (SEPA);
4. Улесняване на автомобилния транспорт;
5. Интеграция и декарбонизация на енергийните пазари;
6. Цифров единен пазар;
7. Интегриране в промишлените вериги на доставки.
Икономическото сближаване е съществен елемент за приближаване на страните от Западните Балкани към ЕС. Понастоящем обаче степента на сближаване между партньорите от Западните Балкани и ЕС не напредва достатъчно бързо — средният БВП на глава от населението по отношение на покупателната способност на нашите партньори от Западните Балкани е между 30 % и 50 % от средната стойност за Европейския съюз.