Когато милиардерът Джордж Робъртс натрупва богатството си през 80-те години на миналия век, парите купуват всичко, а алчността е нещо хубаво. Сега американският милиардер използва част от това състояние, за да помага на другите да си намерят работа, доказвайки, че надеждата е по-важна от парите в брой.

Това е мнението на ръководителя на The Roberts Enterprise Development Fund (REDF) - фондът, който Робъртс създава преди 21 години, за да инвестира в предприятия, наемащи хора, които иначе не биха взели на работа, защото са бездомни, злоупотребяват с вещества, имат проблеми с психичното здраве или други проблеми.

"Ако ги попитате директно какво ценят във възможността да работят, те не започват със заплатите. Често е заради онова чувство на принос и самоуважение", разказва пред Reuters президентът на REDF Карла Джавитс.

Фондът инвестира 15 млн. долара годишно в социални предприятия - фирми, работещи в полза на обществото, освен да реализират печалба - които имат мисия да помогнат на хората, живеещи в най-големи затруднения, да си стъпят на краката.

Досега това доведе до 27 000 работни места за хора, които иначе биха били изключени от работната сила в САЩ. От финансова гледна точка някои биха живели по-добре на социални помощи, но избират да работят, отбелязва Джавитс, която вярва, че създадените ползи от инициативата се простират далеч отвъд индивида.

"Когато има хора, които могат да стоят неактивни, вместо да допринасят, това е отрицателно за БВП, за растежа. Знаем, че милиони хора не участват, не защото не могат да допринесат или не искат, а просто защото липсва жизнеспособна пътека за присъединяването им към работната сила", обяснява тя.

Робъртс е един от тримата партньори, създали световната инвестиционна компания Kohlberg Kravis Roberts (KKR & Co.), която в момента управлява близо 150 млрд. долара, а личното му състояние е над 5 млрд. долара, според Forbes.

REDF прилага инвестиционния принцип на социалните предприятия, които финансира - очаквайки възвръщаемостта да дойде под формата на работни места, а не на печалби.

Американското правителство в момента инвестира големи суми в програми за обучение на безработни възрастни, които биха могли да бъдат спестени, ако има повече социални предприятия, готови да ги обучават и наемат, смята Джавитс.

Когато фондът оценява 282-мата работници в 7-те организации, които подкрепя, става ясно, че обществото е спестило пари заради намалени плащания на обезщетения за безработни и данъчни приходи.

Имайки предвид 27-те милиона американци, които получават социални добавки заради ниски доходи, започването на работа понякога не е очевидният избор, който изглежда.

"Точно сега много хора, които ходят на работа, се изправят пред този вид хобсиански избор - да получавам ли някаква (социална) субсидия, за да покривам основните си нужди, или мога да се издържам изцяло работейки?", отбелязва Джавитс.