Най-силно засегнатата от мерките срещу пандемията група от работещите в светлата икономика са самонаетите лица, показват данните от ново изследване, цитирано от Bruegel.org. Това е сериозен проблем, тъй като почти 15% от заетите в Европейския съюз преди две години са били именно самонаети, а днес техният дял със сигурност е по-висок.
От изданието дават пример, че в Нидерландия служител, който имал доходи от 3 хил. евро на месец, ще получи само 1200 евро, ако е самонает. Същевременно по-висок дял от самонаетите работят в секторите, които са най-силно засегнати от пандемията - 44% от тях спрямо 37%.
Нещо повече, самонаетите не само са най-застрашени, но и по принцип имат по-ниски доходи, като, отново по данни на Евростат от преди две години, техните възнаграждения са били с 18% по-ниски от тези на традиционните служители в компаниите. Важно уточнение обаче е, че малък дял от самонаетите правят непропорционално по-висок доход от традиционно ангажираните си колеги.
"Значителна част от самонаетите са в екстремния край на финансовата крехкост, въпреки че някои от тях имат много високи доходи", посочва се в изследване от 2018 г. "На езика на икономиката, самонаетите са представени в горния и в долния край на диструбиция на доходите." Друго изследване показва, че има двойно по-висок шанс те да изпаднат в бедност или социално отхвърляне, като в някои страни от ЕС над 75% от работещите в тази категория могат да се сблъскат с такива проблеми.
Все още в някои икономики от блока самонаетите не получават същите компенсации, ако изгубят доходите си, на каквито могат да разчитат служителите на трудов договор. Сред тези страни са Белгия, Франция и Италия, а в други самонаетите получават по-ниски обезщетения.