Създаденият през Втората световна война англосаксонски шпионски съюз Пет очи/Five Eyes десетилетия наред успя да остане извън полезрението на световната общественост. В човешката история той е един от най-крупните междудържавни съюзи за обмен на поверителна информация. САЩ, Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия заедно воюваха във Втората световна война. След нея те продължиха да поддържат ексклузивни отношения - поне между тайните си служби. Разкритията на Едуард Сноудън през 2013 г. за кратко избутаха Five Eyes в светлината на прожекторите. Не навредиха обаче сериозно. Въпреки че документите, които Сноудън обнародва, показаха несъвместими с демокрацията и правовата държава шпионски услуги, извършвани между държавите членки. Показаха че те са си помагали една на друга в нарушението на национално законодателство. Шпионирали са свои граждани по начини, забранен от националното право на държавата, чиито граждани са шпионираните. Е, етиката никога не е била приоритет на тайните служби...
За Five Eyes си спомнихме отново, когато на 15.09.2021 г. САЩ, Великобритания и Австралия обявиха създаването на отбранителния пакт AUKUS (Australia, United Kingdom, United States). Анализаторите заговориха за логично задълбочаване на Five Eyes. Трите държави основателки на AUKUS заложиха на прилики в историята, езика и културата си, както и на сходство в своите политически системи и външнополитически интереси. Не е за подценяване и значителният търговският обмен помежду им. Тенденцията при това е той да расте, като англосаксонските държави продължат да отварят пазарите си една за друга. Присъединяването на Канада и Нова Зеландия към пакта изглежда въпрос на време. Така той би обхванал всички големи англосаксонски държави по света. Интересното в случая е, че в тази конфигурация военната мощ на AUKUS би засенчила тази на НАТО, ако извадим от последния САЩ, Великобритания и Канада. Джордж Фридмен, основателят на мозъчния тръст Geopolitical Futures и един от най-важните американски геополитически анализатори, вече говори за дублираща структура на НАТО, засега фокусирана в тихоокеанския регион.
Въпреки че не е заявена открито, причината за създаване на AUKUS на този етап е сдържане на Китай. САЩ явно не вярват, че НАТО може ефикасно да се заеме с задачата. За европейските им партньори тихоокеанският регион е прекалено далеч, за да си заслужава задълбочени, скъпоструващи военни ангажименти. Официално новият пакт си поставя цели като киберсигурност и сътрудничество при разработването на изкуствен интелект и нови технологии. Решаващата точка в договора обаче е снабдяване на Австралия от Америка и Великобритания с подводници с атомни агрегати. Поради нея Австралия обяви, че едностранно прекратява договор с Франция от 2016 г. за доставка на дизелови подводници. Така Австралия е извадена от военностратегическо партньорство с натовската страна Франция и привлечена изцяло в англосаксонската отбранителна орбита. Всъщност дори Франция да бе доставила първоначално договорените дизелови подводници, бойното им снаряжение щеше да съставлява една трета от цената им. А бойното снаряжение бе предвидено да бъде доставено от американския производител Lockheed Martin. Това условие въобще бе направило сделка между Австралия и Франция възможна.
Франция, която чрез НАТО е партньорска държава на САЩ и Великобритания, губи поръчка за 31 мрд. евро., като с инфлацията в срока за изпълнение и очаквани непредвидени разходи стойността ѝ можеше да набъбне до 56 мрд. евро. Във Франция австралийската поръчка беше считана за сделка на века. Както за Австралия, така и за френска фирма - фирмата Naval Group - обемът ѝ беше безпрецедентен. Австралийските медии сега изчисляват, че сумата на неустойката ще възлезе на стотици милиони австралийски долари. Naval Group вече е заявила, че скоро ще предяви иск. Пропуснатите ползи за Франция обаче не се ограничават до финансовата загуба. Както вече споменах, с отказа си Австралия изцяло пренасочва стратегията си за отбранително партньорство и я обвързва с англосаксонски партньори. Франция губи тежест като международен военностратегически партньор и влияние в тихоокеанския регион.
AUKUS освен военностратегическа интеграция на англосаксонския свят е и следствие на невъзможността на САЩ сами да се справят с Китай. В това отношение от полза за Америка е новата външнополитическа стратегия на Великобритания след Брекзит. Сдобилата се с пълен суверенитет Великобритания се отдалечава от континентална Европа, като работи за сближаване с англосаксонските страни, отделили се от някогашната ѝ империя. Островната държава, разчитаща на пазари и доставчици по целия свят е също толкова притеснена от нарастващата сила на Китай, колкото и САЩ. Британците продължават да са европейската държава с най-големи военни способности в НАТО. След основаването на AUKUS обаче не може да не си зададем въпроса: не започват ли да тъкат на два стана?
Решението на Австралия да съоснове AUKUS е разбираемо. Благосъстоянието ѝ пряко зависи от държавите в източна Азия. Там са и основните ѝ пазари, и основните ѝ доставчици. Дълго в страната се води дискусия, дали да не се ориентира и във военностратегически план към съседите си. Новото военно надмощие на Китай обаче пряко застраши търговията и корабоплаването на Австралия. От там и възникналото недоверие между двете страни, което стана главна причина за Австралия да се присъедини към AUKUS.
Австралия, както и Великобритания, отдавна е между най-лоялните съюзници на САЩ в конфликтите им по целия свят. За да се докаже като отговорен партньор тя редовно изпраща свои войски в отдалечени точки на света да се бият редом с американците. Въпреки че далеч от своята територия рядко защитава преките си интереси, Австралия подкрепя Америка, за да си осигури нейната военна подкрепа в случай на нужда. Стратегическите военни съюзи имат само дотолкова стойност, доколкото можеш да разчиташ на партньорите си при възникване на война. За Австралия партньорство с Франция в тихоокеанското пространство много по-малко изпълнява това условие от партньорство със САЩ. Америка има не само собствен интерес да опазва свободата на корабоплаването в региона, а разполага там и с множество военни бази и самолетоносачи, с които може да го направи. Една от базите впрочем е в австралийския град Даруин. В случай на военен конфликт Америка много по-ефективно би могла да подпомогне отбраната на Австралия отколкото Франция.
Предоставянето на върхова технология за подводници с нуклеарен двигател, означава, че САЩ очакват австралийците активно да се включат във военното сдържане на Китай в региона. Атомните подводници на практика не се нуждаят от зареждане с гориво. Могат да останат под вода месеци наред. Изплават единствено, за да снабдят екипажа с храна. Това ги прави трудно откриваеми за противника. Същевременно се счита, че слабото място на китайската армия е именно отбраната срещу вражески подводници. Новите австралийски атомни подводници явно ще са активен играч в противостоенето срещу Китай във важните за морския транспорт регионални проливи.
Възниква въпросът ще играе ли в бъдеще НАТО някаква стратегическа роля в източна Азия - новия център на глобален просперитет? Ако AUKUS се утвърди като респектиращ военен съюз около хегемона САЩ, каква би била въобще нуждата от НАТО в глобален план?
boris
на 02.10.2021 в 17:04:17 #4Крайно време е да се възстанови германската военна машина и цяла Европа да се обедини около нея.
NaskoZashtoto
на 30.09.2021 в 13:22:50 #3Откакто огромната част от достъпните за руска армия територии в Европа станаха независими, а много голяма част от тях преминаха към ротивната страна (на практика достъпна за Русия остана само Беларус) Значението на западноевропейските даржави в стратегическото сдържане на Русия рязко намаля. Основният театър на военното противопоставяне между САЩ и Русия вече не е централна Европа, а световния океан. Затова САЩ създават специална атлантическа група разрушители, за да контроират и при нужда да се противопоставят на руските подводници. За останалото авторът е що-годе прав, но тази дупка в анализа му демострира какъв "експерт" е. Отделно термина "нуклеарен" двигател, който е явно продукт на машинен гугъл превод и е сериозна подсказка, че е преписвал от чуждоезичен текст без да цитира първоизточника, го характеризира и като плагиат.
ivan-koichev
на 29.09.2021 в 21:10:35 #2Имат си право на това и това в никакъв случай не е някакъв не естествен съюз, какъвто е европейският буламач дето членстваме в него. Те си намериха мястото, а ние?
projekt
на 29.09.2021 в 19:01:29 #1преди 30 години ни убеждаваха да си нарежем оръжията - ракети, танкове, кораби и какво ли не. обещавах ни че НАТО ще ни пази, обещаваха....обещаваха. ето че 30 години по късно се оказа че няма такова нещо. дори през тези 30 години ние не бяхме партньор. от нас се искаше само да работим за малко пари. още не можем да ходим в САЩ без визи, нищо че се отказахме от АЕЦ Белне, Южен поток, скарахме се Русия, работим без пари по строежи ферми в цяла Европа и САЩ. жалко за държавата. ние живеем в циганизация, джендър идеология, застравящо население, все по бедни и все по крадливи. да живее САЩ, да живее НАТО