Френската мултинационална компания за търговия на дребно Carrefour има "незаконни практики" във връзка със своите франчайз магазини. Това поне твърди синдикатът CBT.

Carrefour има над 12 000 магазина в цел свят, като около 5 000 са само във Франция. От 2018 г. около 300 магазина са станали франчайз и тенденцията за това става все възприемчива в рамките на компанията.

Проблемът, според френският синдикат CFDT, масовото прибягване до франчайзи води до неудобства, а и до загуби за персонала.

Въпреки че все още работят под шапката на Carrefour, служителите с франчайзинг не се радват на защитата на мултинационална компания и синдикатите, което може да доведе до загуба на предимства. Профсъюзът Изчислява, че франчайз системата е довела до спад на годишните доходи на работниците с над 2000 евро.

Той твърди още, че на Carrefour не е трябвало да бъде позволено да дава франчайз на още магазини, те би трябвало да са тласък за развитието на компанията, а не начин за заобикаляне на правилното преструктуриране чрез прехвърляне на рисковете на франчайзополучателите, съобщава Euronews.

Carrefour отваря 25 магазина в България през 2024-а, първите още до март

Carrefour отваря 25 магазина в България през 2024-а, първите още до март

Френската верига влиза под нов формат за българския пазар

Гигантът в търговията на дребно защити своята практика в бизнеса, като заяви, че това означава, че много от супермаркетите му са успели да избегнат фалит.

Броят на франчайзите на Carrefour се увеличи, след като Александър Бомпарт пое поста главен изпълнителен директор на компанията през 2017 г. Оттогава компанията се опита да намали разходите си, най-вече със съкращаване на работната сила чрез съкращения и увеличаване на франчайзите.

Carrefour няма да продава стоки на PepsiCo след скок на цените

Carrefour няма да продава стоки на PepsiCo след скок на цените

Във Франция

Франчайзите на практика позволиха на Carrefour да съкрати персонала си с 23 000 служители от 2018 г. насам.