Младите хора трупат все по-големи дългове, за да поемат основните си ежедневни разходи. Това е все по- ясно забележима тенденция, заяви в интервю за BBC председателят на британската комисия за финансов надзор Андрю Бейли.
"Налице е ясна промяна в модела на богатство и доходи, което се превръща в по-голяма задлъжнялост в по-млада възраст. Това отразява по-ниски нива на реалния доход, както и на собственост върху активите", посочи Бейли.
Високата цена на наемите и липсата на растеж на доходите означава, че все повече хора трябва да използват кредит, за да свържат двата края. Проблем са и високите лихви при купуване на основни стоки като бяла техника.
Според Бейли не става въпрос за безразсъдно вземане на заеми, а по-скоро за покриване на основните разходи за живот. "Това не е кредит в класическия смисъл, а в повечето случаи става въпрос за достъпността на основните жизнени разходи", отбеляза той.
Финансистът не одобрява някои схеми за кредитиране с високи разходи, припомняйки че в бъдеще лихвените проценти може да се повишат и кредитът трябва да бъде "достъпен". "Устойчивият кредит е необходима част от обществото", подчерта Бейли.

Източник: iStock
Британският финансов регулатор вече е предприел действия за ограничаване на дългосрочните дългове по кредитни карти, както и на таксите по бързите кредити тип "заем до заплата".
Редица изследвания показват, че младите хора във Великобритания са сериозно загрижени за размера на дълга, който носят, както и за способността си да изплатят този дълг.
По последни данни на Английската централна банка потребителският дълг, с изключение на ипотеките, в момента е над 200 млрд. паунда, доближавайки се до нива, подобни на тези от кризата от 2008 г.
"Необезпеченото кредитиране" на кредитни карти, лизинги на автомобили, потребителски кредити и овърдрафти се увеличава с 10% годишно, а ултра ниските лихвени проценти изяждат спестяванията на хората.
qwertyuiop
на 17.10.2017 в 03:08:38 #3В България, доходите са прекалено ниски за цените, а колкото до Великобритания аз живея тук от 2014 година и мога да кажа само че минималната заплата стига за да си покриеш разходите , даже и остават пари. Ако си разпределят парите ще им тигат за всичко и даже ще им остават.
julia-marinova
на 16.10.2017 в 14:44:32 #2Др.Балчев,ако предлагате мин.заплата не млади,ами и стари няма да дойдат да ВИ работят!
d-r Miroslav Balchev
на 16.10.2017 в 09:03:28 #1А какво е положението в България? Търся да млади хора да работят и да печелят, а те не искат. Трудна и тежка била работата. Ами да. Работа е. Не е пиене на кафенце и чат. Ами да живеят тогава на кредити.