2016 година се оказа по-слаба по отношение на броя на големите сделки в България и в цяла Централна и Източна Европа (ЦИЕ), но за сметка на това размерът на споразуменията беше по-голям от този за предходната година.

Така експертите от "Ърнст и Янг България" обобщиха динамиката на корпоративните сливания и придобивания през изминалата година по време на представяне на годишния Барометър на сделките в ЦИЕ.

Петте най-големи български сделки

У нас най-голяма тежест по отношение на размера имат пет споразумения, като само при едно от тях и продавачът, и купувачът са местни фирми. Двете, които са първенци по отношение на стойността, са тези между "Обединена българска банка" (ОББ) и KBC Group и между "Девин" и S.A. Spadel N.V.

От "Ърнст и Янг България" обаче правят уговорка за тях - обикновено в Барометъра се включват вече завършени сделки в рамките на дадената година. В случая обаче е направено изключение за въпросните две, които бяха сключени в края на 2016 година, а втората беше напълно приключена преди няколко дни.

Според изчисленията на експертите придобиването на ОББ от белгийската група, която е собственик още на Сибанк и ДЗИ, възлиза на 638 милиона долара ( бел.ред. - всички сметки за споразуменията, включени в Барометъра, са направена ни база на стойността на самите компании).

Белгийска компания купува "Девин" за 120 млн. евро

Белгийска компания купува "Девин" за 120 млн. евро

Spadel има бизнес в Белгия, Холандия, Франция и Великобритания

Втора по големина е другата сделка с белгийско участие - тази за "Девин", която възлиза на 125 милиона долара. Трета и четвърта са две споразумения с един и същи купувач - компанията, регистрирана в Холандия с турско участие, "Аджъбадем Сити Клиник".

През миналата година дружеството стана собственик на Болница "Токуда" и "Сити Хоспитъл енд Клиникс" за съответно 73,8 и 39 милиона долара.

Единствената изцяло българска сделка в топ 5 на най-мащабните за 2016 година е тази за придобиването на Логистичен център "Горубляне" от "Спийди груп", която се изчислява на 25 милиона долара.

Като друга значима сделка за изминалата година Николаева посочва придобиването на Агенция за събиране на вземанията от норвежката B2Holding.

Компания Произход Купувач Произход Стойност в US$ млн.
ОББ България KBC Group Белгия 638
"Девин" България S.A. Spadel N.V. Белгия 125
Болница "Токуда" България "Аджъбадем" Холандия 73,8
"Сити Хоспитъл" България "Аджъбадем" Холандия 39
Център "Горубляне" България "Спийди груп" България 25
Собственикът на Сибанк купува ОББ и Интерлийз

ОББ бе продадена, за да се роди най-голямата банково-застрахователна група в България

Банковата група се очаква да има 11% пазарен дял

Засилено участие на стратегическите инвеститори

Като брой у нас споразуменията за изминалите 12 месеца са 35 броя при 50 броя за 2015 година. Техният общ размер за миналата година обаче се равнява на 1,44 милиарда долара при 970 милиона долара за предходната година. В това число влизат по-значителните и големи сливания и придобивания на пазара у нас.

Данните на "Ърнст и Янг България" показват още, че т.нар. финансови инвеститори, които често са фондове, са отстъпили от дела си на стратегическите. Диана Николаева, която е съдружник отдел "Консултации по сделките" във фирмата дава обяснение за това:

"Предишните години с усвояването на европейски средства имаше няколко фонда, които бяха изключително активни. През 2016 година техният дял намаля значително за сметка на стратегическите инвеститори, които са основните играчи на нашия пазар. Те са тези, които носят по-големите планове за развитие.".

"Спиди груп" АД придоби логистичната база на СОМАТ в Горубляне за 46 милиона лева

"Спиди" приключи една от най-големите имотни сделки за 2016-а

Дружеството навлиза в бизнеса с недвижимите имоти

Най-голямата активност продължава да идва от IT сектора

Надали би било изненада за някого от корпоративния сектор, че основната активност не само у нас, но и в цяла ЦИЕ, идва от IT компаниите. 189 от всички споразумения в региона и 11 от тези в България са свързани с фирми от този сегмент. На второ място по брой в нашата страна са тези от банково-финансовия сектор. За 2016 година те са 6 на брой.

Общо за ЦИЕ всички сливания и придобивания са 1165 на брой, като стойността им достига 47,7 милиарда долара. Най-големи по стойност са тези в хранително-вкусовата индустрия, следвани от тези в банковия и финансовия сектор и в телекомуникационния.

Къде ще има обединения през 2017-а?

Диана Николаева очаква консолидацията в отделните сектори на българската икономика да продължи и през тази година. По нейните думи потенциални сделки може да има отново в банковата, както и в застрахователната сфери.

"След прелицензирането на здравните фондове преди 2 години застрахователните фирми станаха много като брой. Очаквам, че там ще има обединения, тъй като всички те се борят за ограничен пазар", обяснява експертът.

"Структурата на нашата икономика е от малки фирми, така че навсякъде има необходимост от консолидация", завършва тя.