Правителството на Великобритания има намерение да започне приватизация на The Royal Bank of Scotland Group, в която властите в Лондон владеят 71% от акциите. Процесът ще започне в края на март 2019 година, съобщава Bloomberg, позовавайки се на проектобюджетната програма на страната.
Правителството на Обединеното кралство иска поетапно да продаде акции на стойност около 15 милиарда фунта стерлинга ($20 млрд.) в течение на пет години. Това представлява две трети от дела на държавата в банката.
В настояще време банката не изплаща дивиденти, защото вече девет години не отчита печалби (положителни резултати RBS има едва за първото полугодие на 2017-а).
Royal Bank of Scotland (RBS) е една от четирите най-големи банки на Великобритания и получи значителна финансова подкрепа от държавата по време на световната от 2008 година. Проблемите за RBS се задълбочиха и след няколко съдебни скандала.
Големи препятствия пред успешната дейност на банката се разследванията на правосъдните органи на САЩ за сделки с ипотечни облигации през периода 2005 - 2007 година. Генералният директор на RBS Рос Макевън предполага, че всички претенции към банката ще бъдат регулирани до края на тази година.
През юли стана известно, че RBS се съгласило да плати глоба по казуса в размер на 5,5 млрд. долара.
Възобновяването на изплащането на дивиденти ще повиши привлекателността на намиращите се в ръцете на британското правителство акции за частните инвеститори, отбелязва агенцията.