2016 година се оказа доста успешна в корпоративния свят по отношение на сделките по сливания и придобивания.
Средният размер на тези споразумение е бил около 104,2 милиона долара, което е доста над този за периода между 2000 и 2014 година. Все пак размерът остава под рекорда за миналата година - 115,4 милиона долара. А ето и кои са най-големите сделки според класация на Fortune:
5. Qualcomm и NXP Semiconductors - $47 милиарда
През октомври базираната в Сан Диего Qualcomm обяви, че обмисля да купи холандския производител на чипове NXP за около 47 милиарда долара, включващи дълг. Това се превърна в най-голямото споразумение в сферата на производството на полупроводници.
4. Sunoco Logistics и Energy Transfer Parnters - $52 милиарда
Американската компания, развиваща дейност в транспортирането на природен газ и петрол, Sunoco Logistics обяви в края на ноември, че ще бъде новият собственик на Energy Transfer Partners срещу 21 милиарда долара под формата на акции и около 30 милиарда долара дълг.
3. British American Tobacco и Reynolds American - $58 милиарда
През октомври тютюневия гигант BAT обяви, че ще плати 47 милиарда долара в кеш и акции, за да придобие пълен контрол над втория най-голям концерн в САЩ Reynolds American. В сметката влизат още 12,6 милиарда долара дълг.
2. Bayer и Monsanto - $66 милиарда
Втората най-голяма сделка на годината беше направена от германският гигант във фармацевтичната и химическата индустрия Bayer. Той предложи да купи американския лидер в производството на семена Monsanto.
Новосъздадената компания ще контролира една четвърт от доставките на семена и пестициди. Все още обаче няма окончателно одобрение от страна на регулаторите за сделката.
1. At&T и Time Warner - $85,4 милиарда
Обединението на двата телекома се превърна в една от най-обсъжданите сделки на годината. Те обявиха своите планове за сливане през октомври, като тогава кандидатът за президент Доналд Тръмп критикува готвеното споразумение.
В най-голямата сделка за годината има и косвено българско участие. Става въпрос за телевизията bTV, която е собственост на Time Warner.