Американските фармацевтични компании засилват натиска върху американското правителство за налагането на строги патенти за коронавирусните ваксини. Един от аргументите им, съобщи "Фаайненшъл тамйс", е, че новите научни методи могат да попаднат в ръцете на Китай и Русия.
Източници съобщиха на деловото издание, че лобистите са предупредили служителите на Белия дом, че за собствени цели Москва и Пекин могат да използват платформата, която американските компании Pfizer и Moderna са използвали за създаването на ваксини.
Лекарствата с матрична рибонуклеинова киселина (РНК) са относително нов подход към разработването на ваксини, за първи път широко използван по време на пандемията на COVID-19.
Техните производители очакват, че в бъдеще лекарствата, базирани на РНК, могат да покажат своята ефективност при лечението и профилактиката на редица заболявания, включително рак и сърдечно-съдови заболявания.
Pfizer и Moderna, както и други американски производители на ваксини срещу COVID-19, не отговориха на искането на вестника за коментар.
В края на миналата година Индия и Южна Африка отправиха призив към СТО да призове държавите, произвеждащи ваксини COVID-19, временно да се откажат от патентите за коронавирусни лекарства предвид мащаба на пандемията. Според вестника към днешна дата този призив е подкрепен от повече от 60 държави.
По-рано този месец 175 нобелови лауреати и бивши държавни и правителствени ръководители призоваха американския президент Джо Байдън да подкрепи спирането на споразумението на СТО относно правата на интелектуална собственост, свързани с търговията, за ваксини срещу коронавирус.
blacklis7e-d
на 26.04.2021 в 08:29:39 #1Максимално строги патенти изтегляне на високотехнологични производства на медикаменти от страни с диктаторска форма на управление. Ако се чудите защо, помислете кал беше използвана CRISPR- Cas9 технологията