Повечето хора в Европа не са свикнали на екстремни жеги. Но тази и миналата седмица голяма част от тях разбраха колко омаломощаващи могат да са те, когато температурите се покачат над 40 градуса по Целзий, пише Deutsche Welle.
Екстремната жега е реалност за милиони по света, като много от тях са в най-бедните държави и региони. И все пак има разлика между служителя в офис, който понякога е принуден да работи ден или два при малко по-високи температури и работник в завод, който работи в сграда без климатик, или земеделец, който работи навън при температури над 40 градуса по Целзий или повече.
Редица изследвания показват, че температури над 35 градуса имат множество отрицателни ефекти върху човека. И според нов доклад на Международната трудова организация към Организацията на обедините нации нещата ще се влошават все повече.
Изследването показва, че климатичните промени ще намалят продуктивността с еквивалента на 80 милиона работни места до 2030 година. В парично измерение това са загуби от €2,1 трилиона годишно. Изчисленията са правени при консервативен сценарий - едва 1,5 градуса по Целзий повишение на температурите.
Земеделието ще понесе най-тежък удар. Почти 1 милиард души по света работят в сектора и той отговаря за 60 процента от загубените работни места до 2030 година. Строителният сектор също ще пострада тежко.
Най-засегнати ще бъдат бедните райони - Африка, Южна Америка, Азия и други. Южна Азия и Западна Африка ще загубят над 50 милиона работни места, или еквивалента в загубена продуктивност.