Работната група по енергетика на Германо-Българската индустриална търговска камара (ГБИТК) излезе с позиция по отношение на либерализацията на пазара и необходимостта от реформи в българската енергийна система, съобщават от сдружението.

В писмото се предлагат 23 мерки за подобряване на ситуацията в сектор Енергетика, като крайната цел е постигането на 4 цели - свободно договаряне на цените в условията на либерализиран пазар, укрепването на регулаторната среда, стабилизиране на дружествата в сектора и по-ефективна система за социално подпомагане на енергийно бедните

Работната група по енергетика на ГБИТК оценява възможността да окаже подкрепа на правителството при разработването на реформите в българската енергийната система. Енергийната система е повод за сериозна загриженост през последните няколко години и неспособността за справяне с основните "недостатъци" има значително отрицателно въздействие върху икономиката - както за производители, така и за домакинствата и за корпоративни потребители, както и нанася вреда върху инвестиционния климат в България.

Сред мерките предложени от камарата влизат създаване на българска борса за тръговия с ток и последващото и обединение с някой от големите енергийни пазари в региона - унгарската борса HUPX, както и ефективното отделяна на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране от изпълнителната власт и избирането на състава и от парламанта.

Според българо-германския бизнес тарифите в енергетиката трябва да са такива, че задължитлено да покриват разходите за предоставянето на съответните услуги. В мерките също е предвидено закриване на електроцентралите, които не отговарят на екологичните изисквания.
Предложените социални мерки включват точното определяне на домакинствата имащи нужда от помощ, защото с трудност покриват разходите си за електро и топлоенергия.

Важна мярка е и стриктния контрол върху определянето на това кой и кога да получава енергийни помощи.
От Германо-Българската индустриална търговска камара смятат, че либерализирането на пазара на електроенергия ще доведе до повече данъчни приходи за държавата, които могат да се използват за подпомагане на нуждаещите се.