Саудитска Арабия, Обединените Арабски Емирства, Алжир, Египет, Бахрейн и Иран официално поискаха да се присъединят към групата на страните от групата на БРИКС, Това се случва точно преди подготовката за годишна среща на държавите, което ще е в Южна Африка.
Саудитска Арабия има най-големия запас и е най-големият износител на петрол в света. 90% от износа на страната е от нефт и почти 75% от държавните приходи идват от там.
Общо 19 държави са изразили интерес да се присъединят към блока на нововъзникващите пазари на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, според Анил Суклал, посланик на Южна Африка в групата.
"Тринадесет държави официално поискаха да се присъединят, а други шест поискаха неофициално. Получаваме заявления за присъединяване всеки ден", коментира служител пред Bloomberg по-рано тази седмица.
БРИКС ще проведе годишната си среща на върха в Кейптаун през първата седмица на юни. Министрите на външните работи и на петте страни членки са потвърдили присъствието си.
По данни на Bloomberg се очаква БРИКС скоро да надмине държавите от Г-7 по очаквания за икономически растеж. Според анализа държавите от Г-7 и БРИКС са допринесли еднакво за глобалния икономически растеж през 2020 г., но представянето на Г-7 напоследък е по-слабо. До 2028 г. се очаква Г-7 да допринася за едва 27,8% от растежа на световната икономика, докато БРИКС ще допринася с 35%.
Само преди няколко седмици руският политик и депутат в Държавна Дума Александър Бабаков разкри, че БРИКС работи върху разработването на "нова валута", която ще бъде представена на предстоящата среща на върха на организацията.
В държавите-членки на БРИКС живее 40% от световното население и съставляват около една четвърт от световния БВП.
Интересът на държавите от глобалния юг да се присъединят към блока идва в момент, когато все повече правителства се отдалечават от щатския долар. Доларът вече е ненадежден за доларизираните икономики, заради нарастващите лихвени проценти, регулирани от Федералния резерв на САЩ.
Освен това европейският континент е изправен пред нарастваща енергийна криза, заради санкции, насочени към руските енергийни пазари.
emil-penev
на 03.05.2023 в 16:11:42 #2Тази кутия ще да излезне от твоята глава. ,, пocĸpити тexнoлoгии, ĸoитo щe пpизeмят вcичĸи тeзи пeтpoлни дъpжaвичĸи'' Боже мой,всички ,ще слагаме памперси заради тези технологии, които само ти знаеш
nsmilitia
на 03.05.2023 в 12:39:24 #1Време е кутията на Пандора да се отвори и да излязат на бял свят едни поскрити технологии, които ще приземят всички тези петролни държавички