През последните няколко години Венецуела с превърна в един от най-често употребяваните примери за държава в дълбока икономическа, финансова и политическа криза.

А доказателствата за задънената улица, в която се намира страната са много - рекордно висока инфлация, обезценяване на местната валута, ограничен достъп до стоки от първа необходимост.

През лятото според неофициални данни, цитирани от DolarToday, във Венецуела 1 щатски долар се е разменял за 10 389 боливара. И този курс рязко контрастира с официалните данни за такъв от 1 долар за 2000 боливара.

МВФ прогнозира 2300% инфлация във Венецуела

Единствената държава в Латинска Америка без растеж и с инфлация 2300%

Доскоро тя бе водеща, а сега не спира да изостава от съседите си

Малко венецуелци обаче имат достъп до официалния курс, който се ползва само за одобрени от правителството цели, пише сайтът Quartz.

След рязкото поевтиняване на петрола страната беше обхваната от криза, като според изчисленията на Международния валутен фонд (МВФ) инфлацията през тази година ще скочи до историческите 650%, а през следващата ще нарасне до цели 2300%.

И все пак Венецуела не е най-зле представящата се икономика в света за последното десетилетие. На първо място в това отношение е северноафриканската държава Либия. След свалянето на диктатора Муамар Кадафи страната беше обхваната от вътрешни междуособици, които я дестабилизираха.

А някога Венецуела е била по-богата от Канада, Япония и Китай

А някога Венецуела е била по-богата от Канада, Япония и Китай

Подемът на латиноамериканската икономика идва през 20-те години на миналия век

В резултат на това икономиката й претърпя голям удар, като брутният вътрешен продукт (БВП) отчита спад от 61 на сто за периода между 2007 и 2017 година, показват данни на МВФ.

След Либия най-голямо свиване на икономиката има в Източен Тимор, Йемен, Венецуела и Централна африканска република.

Снимка 322400

Източник: Atlas