Да се децентрализира финансирането на професионалното обучение в България чрез създаването на специализирани фондове, предложи на пресконференция ръководството на Асоциацията на лицензираните центрове за професионално обучение (АЛЦПО).

Според председател на АЛЦПО Евгениев, системата на професионално обучение и образование (ПОО) у нас е силно централизирана и се финансира основно от държавния бюджет чрез програмите на Агенцията по заетостта.

Проучване на БСК показва, че 60 процента от работодателите вече предпочитат да инвестират собствени средства в обучението на своя персонал, вместо да търсят финансиране от Агенцията по заетостта с цел обучение и последващо наемане на регистрирани в бюрата по труда безработни лица.

В тази връзка е по-логично системата на ПОО да се насочи към заетите, а не към безработните лица като финансирането се осъществява на ваучерен принцип от специализирани фондове.

Тези фондовете могат да се обособят не само на национален, но и на браншови принцип, така че да покриват конкретните нужди на отделните сектори на икономиката от квалифицирана работна ръка.

У нас предстои да се изгради Национален Европас център, чиято функция ще бъде да заверява т.нар. „Европас мобилност" - валиден за цяла Европа документа, отразяващ всички придобити знания, умения, квалификации и опит на отделното лице, кандидатстващо за работа в която и да е страна от ЕС.

Европас мобилност е един от петте елемента на Европас, който е от основно значение за мобилността на трудовия ресурс.