Само си представете за миг: нямате достатъчно пари, но сте наясно, че както и безразборно да ги харчите, има кой да ви изтегли от калта... Кой да плаща и кой да харчи - европейците далеч не са единни по този въпрос.

Финансовите министри от Еврозоната са изправени пред доста деликатна задача. Как да убедят всичките 17 страни-членки да ратифицират договорения спасителен фонд? В някои държави съпротивата расте. В Германия - също.

Европейският спасителен фонд започва да се услажда на някои европейски лидери. Анализатори сочват Испания, Португалия, Белгия и други страни като евентуални бъдещи ползватели на нисколихвени заеми. Предвидено е фондът да увеличи капиталите си до 780 милиарда евро. Само Франция, Белгия, Люксембург, Испания и Португалия обаче са ратифицирали съответното решение.

Измамно спокойствие

Достатъчно широк ли чадърът за всички?

Достатъчно широк ли e чадърът за всички?

А милиардите могат много бързо да се стопят, ако Испания и Португалия преминат от другата страна на барикадата, тоест вместо да участвуват с ресурси, започнат да теглят пари от фонда. Същината на проблема се крие в това, че реално държавите не заделят пари и не правят транзакции към фонда, а само гарантират суми до определена стойност. На базата на тези гаранции фондът набира средства на международните пазари.

Големите правителства на ЕС и банките засега са спокойни, защото им е ясно, че в случай на нужда, насреща им е фондът за спасение. Той ще извади от калта всеки, поискал помощ. Лошото е, че тази мнима сигурност се крепи на несигурна почва. Вярно е, че държавно-гарантираните средства се набират лесно. Но от друга страна те нанасят и голяма вреда, защото изкривяват пазарите. До края на месеца реформата на спасителния фонд трябва да бъде ратифицирана от всички 17 страни от Еврозоната. Само, че това едва ли ще стане. Ето как изглеждат нещата в някои страни:

Австрия

Вътрешнополитическите боричкания забавят гласуването. Австрийският парламент го отложи за края на месеца или за октомври. Десните партии в Австрия и партията на Зелените блокират дебата във финансовата комисия. Както твърдят противниците на спасителния фонд, правителството не е дало изчерпателна информация за предвиденото масивно увеличаване на капиталите за фонда. Зелените обаче не могат да провалят гласуването в парламента, защото правителствената коалиция има мнозинство.

Словакия

"Европейският фонд за финансова стабилност е най-голямата заплаха за еврото", заяви лидерът на словашката Партия на свободата и солидарността Рихард Сулик. Неговата партия отказва да подкрепи увеличаването на фонда. Единственото истинско решение на дълговата криза, според Сулик, е затягане на правилата за бюджетните дефицити и дълга в Еврозаната.

Всяко ново увеличаване на дълга обаче не води до решаване на дълговата криза, а до подсилване на позициите на "безотговорните страни" от Еврозоната, аргументира се той. Политическите лидери се споразумяха Словакия да бъде последната страна, която ще ратифицира промените във фонда.

Германия

Германският Бундестаг отлага гласуването на постоянния европейски спасителен фонд за следващата година. Причината за това са очакваните промени, които Брюксел ще въведе в механизма за подпомагане на задлъжнели държави. Федералното правителство трябваше да одобри законопроекта за участието на Германия в европейския механизъм за стабилност следващата седмица. А вотът в Бундестага трябваше да се състои до края на годината.

На 29 септември Бундестагът ще гласува германското участие в увеличения европейски фонд за финансова стабилност. Последните анализи на Дойче Банк сочат, че участието на Германия в гаранциите за задлъжнели държави ще излезе скъпо и прескъпо на германските данъкоплатци. Вместо досега изчисляванете гаранции на стойност 123 милиарда евро, Германия ще трябва да поеме гаранции за 211 милиарда.