Бюджет 2015 г. е бюджет на стагнацията и на раздутия дефицит. Това стана ясно по време на представянето на Алтернативен бюджет с ниски данъци, който Институтът за пазарна икономика представя за 12 поредна година.
На събитието присъстваха изпълнителният директор на ИПИ Светла Костадинова, главният икономист на организацията Десислава Николова и икономистът Петър Ганев.
Десислава Николова заяви, че тези, които са писали Бюджет 2015 г., нямат никакво намерение да спазват Закона за публичните финанси. Това е така, защото за 2015 г. бюджетът предвижда дефицит от 3%, като в закона е предвидено той да не надвишава 2%, но явно липсата на санкции прави нарушаването на този закон лесно, заяви Николова.
Тя обясни, че Институтът за пазарна икономика, който винаги е бил радетел за по-малко участие на държавата в стопанския живот на страната, представя алтернативен бюджет за 2015 г., който да доведе до дефицит до 1.8%. Намаляването на този важен макроикономически показател се постига с намаляването на разходите за заплати на администрацията и ограничаване на субсидиите за земеделци, БДЖ, Български пощи и др.
Петър Ганев заяви, че в България бюджетът и свързаните с него закони по-скоро пречат на икономическото развитие на страната отколкото да помагат. Увеличаването на минималните осигурителни прагове, продължаващите данъчни облекчения в туризма и земеделието са само малка част от секторите, които дърпат надолу държавните финанси, стана ясно от думите на експерта. Трудовото ни законодателство също не е синхронизирано със съвременните изисквания и бизнесът няма възможност за гъвкавост при наемане и освобождаване на хора, посочиха още от ИПИ
По думите на Ганев дебатът за приватизацията трябва да бъде възобновен максимално бързо, защото през последните години този процес е категорично замразен.
По отношение на данъците от ИПИ припомниха, че данък дивидент, който в момента е 5% трябва да отпадне, по същия начин данъкът върху едноличните търговци трябва да се намали от 15 на 10%.
От ИПИ представиха и своеобразна касова бележка, която показва, колко ще плати всеки български гражданин през 2015 г. по различни сектори.
Общо всеки се очаква да извади от джоба си 4579 лв. за да финансира бюджета. Най-голямо перо е за пенсии, помощи и обезпечения - 1577 лв. които всеки българин трябва да плати. За да подпомогне транспортния сектор, съобщенията и земеделието сектор на държавата българинът ще трябва да плати през 2015 г. 649 лв.
Петър Ганев обърна внимание и на това, че натрупаният дълг в края на 2015 г. е 3418 лв. на всеки българин, той ще се увеличи драстично, след като за 2014 г. начисленият дълг на човек възлиза на около 2500 лв. Отделно плащанията по лихви, ще струват 122 лв. на човек, като за сравнение те са повече от това, която даваме за Култура, спорт и наука взети заедно, каза още Ганев. Това по думите му развенчава мита, че дълговете са безплатни.
На въпрос на Money.bg какви са основните рискове пред Бюджет 2015 Ганев заяви, че това са политическите рискове. По думите му, ако и през 2015 г. има смяна на властта това ще се отрази пагубно на държавните финанси, които и без друго залагат максимално възможния дефицит спрямо европейските правила, а именно 3%.