След засилването в средата на седмицата, основните азиатски индекси намалиха значенията си в петък. Това бе следствие от притесненията, че проблемите на САЩ с жилищното строителство и кредитните пазари могат да вкарат най-голямата световна икономика в рецесия, счита агенция Ройтерс.

Йената се закрепи спрямо долара и евро.

Несигурността облагодетелства пазара на Японски правителствени бонове, като и предните дни те поскъпваха - реминисценция на поскъпването на дългосрочните Трежъри бонове.

Най-пострадали бяха акциите на финансовите фирми и износителите с най-голям пазар САЩ. В Азия пазарите се понижиха за пръв път от сериозното сътресение на миналия петък.

Индексът на MSCI за Азиатско - Тихоокеанския регион падна с 0.6%. Откакто миналият петък се спусна стръмно надолу, той възстанови 13% от стойността си, въпреки, че е 10% под рекордните значения на 24ти юли. Японският Nikkei average загуби 0.3%.

Азия следва САЩ: акциите на Уолстрийт паднаха в четвъртък, след като ръководителят на най-голямата ипотечна компания в САЩ Countrywide Financial спомена страшната думичка „рецесия".

Индексът Dow Jones industrial average завърши без промяна, Standard & Poor's 500 се смъкна с 0.11%, Nasdaq Composite се лиши от 0.43%. Не е много като значение, но достатъчно за да разтревожи азиатските пазари.

Загубите бяха най-сериозни за финансовите компании, инвеститорското доверие очевидно липсва на сектора.

Азия бе разтревожена и от известието, че държавната Bank of China, която е четвъртият по значение кредитор в страната, разкри, че към края на юни е притежавала $8.965 млрд. в бонове, подкрепени с вторични ипотеки и $682 милиона в колатерален (успореден, съвместен) дълг. Това известие доведе до 1% понижение на индекса Hang Seng в Хонконг.

От регионалната тенденция се отличава главният индекс в Китай SSEC, който нарасна с 1% до пореден рекорд. Пазарът бе развълнуван от свежия поток пари от наскоро основаните взаимни фондове и от оптимизма, че икономическия ръст в Китай ще се отрази и на печалбите на корпорациите.

Йената предните две сесии слабо поевтинява, тъй като притесненията за глобалния кредит отслабват за инвеститорите и те не откриват както в края на миналата седмица дълги позиции на йени, освобождавайки се от рискови сделки, финансирани чрез заеми по ниската японска лихва - което вдига японската валута.

В късната търговия в четвъртък, доларът бе стабилен на 116.39 йени.