България се нарежда на второ място след Швеция по добив на злато в Европа за изминалата 2012 г.

Това заяви Елка Младенова от отдел "База данни" в Единния орган за управление на природните богатства към Министерството на икономиката енергетиката и туризма по време на отчет на дейността на звеното, на който присъства и министър Делян Добрев.

Близо 1.36 млн. тона златно съдържаща руда са добити, посочи още Младенова, като от тях са добити 5302 килограма злато.
По изчисления на Money.bg сумата, за която би могло да бъде продадено златото е около 400 млн. лв.

След като бяха обявени цифрите обаче министър Добрев влезе в спор с Младенова относно това дали наистина са добити толкова количества от ценния метал. Спорът завърши с указанието към служителката тази информация да бъде проверена.

Министърът обаче предупреди, че не трябва да се хранят големи надежди за златодобива, защото той е много ресурсоемък и едва ли от него ще може да се получи увеличаване на пенсиите, примерно.

Министър Добрев посочи, че Единният орган, който е създаден в МИЕТ е сформиран от три различни отдела, които преди това са се намирали в три отделни министерства и това затруднявало работата по издаване на разрешителни както за проучване, така и за добив.
Новосформираният орган е наследил над 1400 преписки, като най-старите от тях са от 1999 г.

Добрев посочи, че към момента има издадени 194 разрешения за търсене и проучване на полезни изкопаеми, както и 483 концесии за добив.

За 2012 г. приходите от концесии възлизат на 186 млн. лв, като 80 млн. лв от тях са получени от консорциума на Тотал ОМВ и Репсол, който ще проучва блока „Хан Аспарух" в Черно море за наличие на природен газ, заяви ръководителят на икономическото ведомство.

Дори и без приходите от консорциума постъпленията от отдадените концесии е в размер на 90 млн.лв. и е два пъти повече от годишните постъпления преди 2010 г.

Министър Добрев посочи, че вече има една западна компания, намираща се в топ 10 на световните енергийни дружества, която е закупила документация за проучване на блок Терез, който се намира в Черно море, южно от блока Хан Аспарух.
Оферти за този участък министерството на икономиката ще приема до 27 май, като след това ще излезе с решение на коя компания ще бъде дадена концесията.

По газовата тема министърът посочи, че проучването и добивът на шистов газ заслужава обсъждане.
По думите му съвсем, наскоро Великобритания е преминала от забранителен към разрешителен режим за добиването на природен газ по този начин, като дори са въведени данъчни облекчения.

Добрев посочи, че в България е наложен мораториум върху този тип добив на природен газ и че темата може да бъде обсъдена, след като мораториумът бъде премахнат.

Близо 100 млн. лв. са изразходвани през последните 10 г. за консервирането на урановитеминив България, след като е било взето решението за затварянена това производство.

Това заяви министърът на икономиката енергетиката и туризма Делян Добрев на въпрос на Money.bg дали България може сама да си осигурява суровината необходима за производство на ядрено гориво. Добрев посочи, че е взето решение в България повече уран да не се добива,както това става други страни от ЕС.

Преди години когато у нас е имало добивна уран,той се е изнасял за русия къдто от суровината е правено ядрено гориво за АЕЦ, заяви експерт на МИЕТ по време на отчета на Единна орган за управление на подземните богатства, който се провежда на семинар във Велинград. Това означава, че теоритично АЕЦ Козлодуй преди началото на 90-те години на двадесети може да е ползвал в определени моменти и уран добит на наша територия, посочи експертът.