Национален енергиен паспорт трябва да има България до 2011 година според новата нормативна уредба, коментирана от учени, експерти и специалисти на двумодулната конференция за енергийната ефективност в страната ни като част от общата енергийна стратегия в Европа.

Форумът е иницииран от Националния инсталационен съюз, съорганизатор на специализираната изложба ЕНЕРГОТЕРМ на Международния пролетен панаир в Пловдив, в която участват 42 компании от 11 държави.

Обновеният според директивите на ЕС закон за енергийна ефективност ще влезе в сила у нас до една седмица. Новината съобщи председателят на Агенцията по енергийна ефективност (АЕЕ) Таско Ерменков, цитиран от Plovdiv24.com.

2 милиона и 200 хиляди лева годишни икономии се очакват след като бъдат изпълнени енергоспестяващите мерки, сочат изчисленията на АЕЕ. В нея са регистрирани 108 фирми, имащи право да сертифицират и обследват енергийната ефективност на сградите и системите у нас.

Как да обучим децата да пестят енергия предвижда пилотен проект на АЕЕ, разработван съвместно с партньори от още четири европейски страни.

Така се разширява обхватът на потребителите, без чието точно поведение не могат да бъдат постигнати минимални енергийни разходи и високо качество на микроклимата, е мнението на доц. д-р Никола Калоянов, заместник-ректор на Техническия университет.