Българският бизнес заяви в "отворено писмо", че "за всички разумно и обективно мислещи хора е повече от ясно, че е безалтернативно възстановяването на доставките на газ по съществуващия ни договор с "Газпром експорт".
В изявлението на големите работодателски организации в страната като АИКБ, КРИБ, БСК, БТПП и др., обединени в Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), се казва, че в оповестеното от правителството в оставка намерение за сключване на договор с неизвестен за обществото американски доставчик за 7 танкера с втечнен газ, няма информация относно ценовите условия, трасетата за доставка и други важни обстоятелства.
Работодателите обръщат внимание, че "всъщност, танкерите с втечнен газ не са 7, а 3 - останалите 4 са за следващата година и са непотвърдени. А въпросните 3 танкера за настоящата година биха осигурили по-малко от половината от недостигащите количества газ. Освен това, няма осигурен капацитет - нито на терминал за разтоварване, нито на трасе до газопреносната мрежа на България".
Според бизнеса, "дори по някакво чудо да се намери начин втечненият газ да стигне до България, той ще е с 35-40% по-скъп от газа по договора с "Газпром експорт". А като се добавят и неустойките, които ще платим по клаузата "вземи или плати" в договора ни с "Газпром експорт", този газ ще ни излезе 3 пъти по-скъп от този, който имаме, но не взимаме."
От Асоциацията на организациите на българските работодатели призовават служебното правителство, (което при изпращането на "отвореното писмо" още не беше обявено), с "летящ старт" да решава неотложните проблеми" в енергетиката, тъй като и "газогранилището в Чирен е най-празното в ЕС".
От работодателските организации обобщават, че "грешките (от досегашното правителство) са направени, но трябва спешно да бъдат поправени, ако искаме българската икономика да оцелее и домовете ни да са топли".