Около 194% е средният ръст на оборотите на едрия бизнес в Южна България за 2006 г. в сравнение с предходната 2005 г., събщиха от пресцентъра на БСК.

Това показват данните един от лидерите в управлението на кредитния риск Coface. Изследването е направено на база 100-те най-динамични компании в региона с обороти над 800 хил. лв., а данните от него бяха представени по време на международния икономически форум Марица в Пловдив днес.

Едрият бизнес в Южна България обаче се развива с над три пъти по-ниски темпове от средните за страната. Това показва сравнение със средния ръст на оборотите на 100-те водещи компании на национално ниво.

Новината за утрояване на оборотите на големите фирми в региона по принцип е положителна, но тя не може да бъде извадена от цялостния контекст. Факт е, че в класацията на Coface за Топ 100 на най-динамичните компании в цялата страна попадат по-малко от 10% от фирмите в Южна България. В същото време регионът държи значителен дял от фалитите за 2007 г. - една пета от всички в страната, обясни Камелия Попова, управител на Coface България.

Изследването на компанията показва, че с най-динамични показатели на растеж в региона са компаниите в Пловдив, следвани от тези в Стара Загора. С почти еднакви показатели, но с два пъти по-нисък темп на развитие са фирмите от Хасково и Пазарджик. Анализ по браншове показва, че най-сериозен е ръстът на компаниите, ангажирани в търговията на едро, търговията на дребно и тежката промишленост.

Най-рисковите сектори в региона, в които са регистрирани най-много фалити през миналата година пък са търговията на дребно, селското стопанство и производството. За сравнение в класацията за цялата страна на първо място е селското стопанство, следвано от търговията на дребно и строителството.

Високият дял на фалитите и по-ниският темп на растеж на компаниите в региона в сравнение с данните за цялата страна са индикация, че бизнесът в южна България не използва достатъчно добре възможностите за ограничаване на риска, твърди Попова.

Според експертите на Coface България компаниите в региона могат да постигнат много по-стабилен ръст, ако проверяват предварително бизнес партньорите си и получават надеждна информация за кредитния риск. В същото време те могат да се възползват от възможността за извънсъдебно събиране на задълженията с помощта на партньори като Coface България. Опитът на компанията за 2007 година показва, че при реакция до 3 месеца след забавяне на плащането 75% от случаите се разрешават успешно. В допълнение компаниите запазват добрите бизнес отношения помежду си и заплащат за услугата само при постигане на резултат.