Лидерите на ЕС постигнаха сделка за финансов надзор, в четвъртък вечерта, след като премиерът на Великобритания Гордън Браун се съгласи с Европейската система за финансов надзор, при условие, че националните правителства си запазят контрола върху публичните разходи, съобщи EUOBSERVER.
Великобритания лобира усилено през последните седмици срещу предложенията на Европейската комисия, да се дадат силни правомощия на три общоевропейски органа, които ще имат правомощията да накарат националните правителства да рекапитализират банките против тяхната воля.
Съгласно сделката обаче, трите европейски органа в областта на банковото дело, застраховането и ценните книжа, ще получат задължителен правомощия да контролират и разследват трансграничните фирми и да посредничат при спорове между националните регулатори.
Браун също така постави въпроса за това, кой трябва да ръководи нови европейски съвет за определяне на риска, който ще наблюдава цялостната европейска финансова система и ще издава предупреждения за наличие на риск, когато е необходимо.
Европейската комисия предложи президентът на Европейската централна банка автоматично да стане председател и на новия Европейски съвет за системен риск, нещо на което Британия възрази, тъй като новата институция ще има правомощия и извън еврозоната.
В крайна сметка беше постигнат компромис централните банкери на страните от съюза да избират с гласуване ръководителя на новата институция.
Предложенията на Комисията, до голяма степен се основават на доклад, изготвен от комисия на финансовите експерти, която беше председателствана от Жак де Ларозие, бивш управител на Банката на Франция и управляващ директор на Международния валутен фонд.
Конкретни законодателни предложения, насрочени за тази есен, ще се ръководят до голяма степен от заключенията, направени от лидерите на ЕС по време на срещата на върха.
Един важен въпрос, който предстои да се изясни е по-коя точка на европейските правила за договорите ще бъде прието новото законодателство, дали предложенията ще се приемат с единодушие или с квалифицирано мнозинство от държавите-членки, когато те гласуват по-късно тази година.