По-голямата част от Азия не е готова към масова роботизация поради причини извън рамките на опасенията, свързани с предизвикване на масова безработица. В това е убеден вицепрезидентът на Азиатското банка развития (АБР) Стивън Гроф. 

Например, през 2014 година в Китай извън автомобилната индустрия, на 10 хиляди работници се падат едва 11 робота, при 213 на 10 хил. заети на автомобилните монтажни линии. А това е стотици пъти по-малко от съответните показатели в САЩ, Япония или Германия. 

В статия на Project Syndicae експертът отбелязва, че независимо от това, че Китай съкращава тези разлики, увеличавайки своите разходи за роботизация на производствените процеси, повечето страни от региона не са готови. Те се сблъскват със сериозни препятствия, свързани с въвеждането на нови технологии и организация на производството.

Освен това твърде ниската работна заплата в региона стимулира компаниите да запазват широкото използване на жива сила, вместо роботи и други автоматизирана техника.

И нещо друго: В заводите на Бангладеш, например, работниците могат да продължат редица производствени операции при прекъсване на електро подаването, повреда на автоматизирани линии или излизане от строя на друга техника.

Не се плашете от роботите

Не се плашете от роботите

Бъдещето не е толкова черно, колкото изглежда

В същото време Международната организация на труда (МОТ) предупредила, че 56% от общата заетост в Камбоджа, Индонезия, Филипините, Тайланд и Виетнам през следващото десетилетие е подложена на висок риск от навлизането на новите технологии.

Но тези мрачни прогнози се игнорират от фактът, че повечето работни места обхващат целия или по-големия комплекс от задачи, някои от които не могат да бъдат автоматизирани. Според изследване на ОИСР от 2016-а, което анализира заетостта според задачите и функциите, то в 21 членки на тази организация на развитите страни едва 9 процента работни места действително са подложени на риск от замяната им с роботи.

Тези аргументи важат с още пълна сила за Азия. Например, във Виетнам делът на работните места, подложени на риск от автоматизацията са около 15% (с отчитане на големият дял неформална икономика), вместо прогнозираните от МОТ 70%.

Въпреки това, роботизацията набира сила в региона, особено в страни като Китай и Южна Корея, посочва vestifinance.ru. Продажбата на роботи в Азия расте с високи до 20% темпове последните години. Но когато и по-малко развитите държави от региона се присъединят към тенденцията за автоматизация на производствените процеси, това неизбежно ще доведе до масово съкращаване на работни места и висока безработица.