Най-голямата енергийна компания на Германия Eon обмисля продажбата на високоволтовите си електропреносни мрежи, съобщиха днес агенциите.

Вулф Бернотат, ръководителят на концерна, е предложил на Европейската комисия да продаде електроразпределителните активи на своята компания в съответствие с плана на Съюза за „разцепване" на енергийните концерни: разделяне на генериращите мощности от преноса на енергия.

В замяна на това ЕК трябва да спре хода на делото срещу Eon за злоупотреби на пазара, разбрала е германската бизнес медия Handelsblatt от вътрешни лица.

Освен преносните си мощности, от Eon са готови да продадат в добавка и електроцентрали с капацитет общо 3500 мегавата, за да омилостивят Еврокомисаря за конкуренцията Нели Кроес. Освен на европейско равнище, Eon са под прицела и на германските антимонополни служби.

Близо три години Европейската комисия се бори с пазарната мощ на големите енергийни концерни и „омекването" на Eon може да се разглежда като важен успех в тази насока.

Според Financial Times, от подобна продажба Eon може да получи един милиард евро, освен възможните допълнителни приходи от Thuga, енергийно дружество на общинско равнище в Германия, което струва може би още няколко милиарда.

Според запознати, и други германски енергийни компании обмислят да продадат високоволтовите си електропреносни мрежи, сред тях са RWE и Vattenfall Europe. Вероятно е позицията на Eon да не се хареса на „родния" Берлин, който е един от най-сериозните противници на идеята за разцепването.

Редакцията на Money.bg се свърза с офисите на Eon във Варна и София относно евентуални планове за продажба и на българските електропреносни мрежи на германската компания. Както можеше да се очаква, въпросът не бе от компетенцията на никой, с когото говорихме. Все пак в късните следобедни часове се надяваме на повече прозрачност.