Европейската икономика може би започва да усеща все по-силно последиците от кризата в САЩ, след като днес нито един борсов индекс от страните в Стария континент, не успя да се оцвети в зелено. Банките правят все по-трудна процедурата по теглене на ипотечни кредити, а индустриалното производство се свива от ден на ден. С прекалено високата цена на европейската валута, износът на страните от Еврозоната започна силно да губи, а ЕЦБ е на път да започне по-либерална монетарна политика.

„Все по-видно става, че икономическият тренд в момента е силно надолу", коментира икономист от Commerzbank във Франкфурт. Според него, икономиката на Еврозоната ще нарасне с не повече от 1.5% през тази година, а ЕЦБ ще бъде принудена да свали лихвата поне два пъти до октомври.

До сега, Европейската централна банка, упорито отказваше да последва примера на американския ФЕД и Британската банка, които започнаха да намаляват лихвеното ниво, за да се справят с последиците от тежката кредитна криза. Европейските банкери, предпочитат да контролират инфлацията в определени рамки, отколкото да подпомагат икономиката с по-либерална монетарна политика.

Най-широкият европейски борсов измерител Stoxx 600, продължи загубата си до 20% в сравнение с отбелязаните 6-годишни рекорди в средата на миналата година. Това според редица анализатори, дава основание спокойно да обявим началото на „мечия" пазар в Европа. Еврото днес е на пет-месечно дъно спрямо йената и с едномесечно дъно спрямо долара ($1.4480), след коментарите на банкера от ЕЦБ Уелинк, за по-слабо от очакваното икономическо развитие в Европа през 2008 г.

Днешното силно понижение на всички капиталови пазари в Европа, накара и най-големите оптимисти, да започнат да се опасяват от приближаващата икономическа криза. Финансовият министър на Люксембург Жан-Клод Юнкер ще направи изявление днес, след като миналата седмица понижи прогнозата си за ръст на европейското БВП от 2.2% на 1.8%. Ако тези негови очаквания се сбъднат, европейската икономика ще отбележи най-слабата си година след 2005 г.

Индустриалното производство се понижи толкова, че икономистите от Royal Bank of Scotland, обявиха началото на рецесия в производствения сектор. Инвеститорското доверие в Германия се понижи до най-ниските си стойности от 1992 г. насам. Според последния доклад на ЕЦБ, европейските банки ще дават все по-трудно кредити на физическите лица и компаниите, през следващите няколко месеца.

„Дните на евтиното кредитиране, остават в историята", коментира икономист от ING Bank в Амстердам.

Много официални лица, включително и самият президент на Федералния резерв Бернанке, коментираха че за сега перспективите пред европейската икономика са по-добри отколкото пред американската. За Европа, най-голям би бил проблема с надуващите се имотни балони в Ирландия и Испания, както и с възможната слабост на пазара на труда.

Все пак, липсата на свежи пари от кредитна дейност, ще накара много компании да ограничат инвестиционната си активност, което ще е предпоставка за икономическо забавяне в Европа. Търговията на Стария континент ще пострада от по-слабото световно търсене и прекалено високата цена на еврото. Износът се е покачил с едва 0.3% през ноември, което е четири пъти по-малко от стойността му за октомври.