През юни инфлацията в еврозоната излезе на позитивна територия за първи път от пет месеца насам благодарение на съществено забавяне при спада на енергийните цени.

Публикуваните днес окончателни данни на Евростат, потвърждаващи предварителната оценка на европейската статистика.

Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни членки на единния валутен съюз се повиши през юни с 0,2% на месечна база след растеж с 0,4% през май.

Инфлацията на годишна база се повиши с 0,1% след понижение с 0,1%, като това представлява първо повишение на инфлацията в региона от януари насам, след като предишните четири месеца (февруари – май) бяха белязани или от дефлация, или от стагнация на потребителските цени, пише bnr.bg.

Основният индекс на потребителски цени (изключвайки цените на храните, тютюневите изделия и енергията) нарасна през юни с 0,9% спрямо година по-рано след повишение с 0,8% през предходния месец.

Цените в сектора на услугите се повишиха през юни с 1,1% след растеж с 1,0% през предишния месец, цените на храни, алкохол и тютюневи изделия запазиха темпото на растеж от 0,9%, отчетно през май, докато тези на енергийните продукти се понижиха с 6,5%, но след спад с 8,1% месец по-рано.

Трябва обаче да се има предвид, че инфлацията в еврозоната остава под целевия "праг" от 2%, поставен от ЕЦБ през март 2013 г. и под нивото от 1% от ноември 2013 година насам въпреки серията мащабни стимулиращи лихвени и парични политики, предприети от Централната банка.

Това може да бъде взето предвид на заседанието на ЕЦБ през следващата седмица (на 21-ви юли). Тогава ще се обсъжда, дали настоящата програма за месечни покупки на активи за 80 млрд. евро, нулевата репо лихва и новата програма за средносрочно евтино финансиране на търговските банки ще са достатъчни, за да подкрепят инфлацията в еврозона и за да предотвратя риска от дефлационна спирала.

Преди време ЕЦБ обеща, че ще предприеме всички необходими действия, за да запази финансовата стабилност след изненадващото гласуване на британците на 23-ти юни за излизане от Европейския съюз. Вчера обаче Английската централна банка изненада участниците на финансовите пазари, като не понижи основната британска лихва, отлагайки това решение за следващото заседание в началото на август, когато ще разполага с повече данни относно негативното влияние на Brexit.