САЩ вече е най-привлекателната страна на света за осъществяване на инвестиции във възобновяемата енергия, показа последното издание на Renewable Energy Country Attractiveness Index, съставян от EY. Така тя е изпревари Китай, която се задържа на челото от 2016 г. досега.

В челната десетка от общо 40-те държави, класирани в индекса, са още Франция, Австралия и Германия, които се изкачват с по една позиция, Великобритания, Индия, която е единствената губеща позиции в десетката, Дания, Нидерландия и Япония. България не е сред 40-те страни в класацията, за разлика от Гърция (33-о място).

Причините за челната позиция на САЩ са данъчните кредити за производството на възобновяема енергия и дългосрочните планове за въвеждане в експлоатация на офшорни вятърни мощности с капацитет от 30 Gw в рамките на следващото десетилетие. Тяхната обща стойност ще възлиза на над 57 млрд. долара.

България е сред 12-те от ЕС, постигнали целите си за ВЕИ

България е сред 12-те от ЕС, постигнали целите си за ВЕИ

Швеция оглавява класацията за 2018-а година с повече от половината (или 54,6%) от енергията, идваща от възобновяеми източници като процент от общото крайно потребление,

От друга страна, строежът на ВЕИ мощности в Китай напоследък се забави, след като управляващата комунистическа партия оповести, че ще намали субсидиите за тях. При това, понижаването на субсидиите е съпроводено с понижаване на търсенето на електроенергия.

В САЩ отрасълът също беше засегнат от коронавируса, но прогнозата е, че той се намира в много по-добро състояние, от което ще може да започне да расте след края настоящата криза. "Въпреки че пандемията от коронавирус създава трудности за сектора, прогнозата след края ѝ остават благоприятни", посочват в доклада. "Един от факторите за това е целта за дял на ВЕИ мощностите в много щати."