Нова концепция се появи по време на последните разговори между САЩ и Украйна - и малцина ѝ обърнаха внимание на фона на гръмките фрази на политическите ръководители от двете страни. Става дума за внос и съхранение на американски втечнен природен газ (LNG) за европейско потребление в украинските подземни газови хранилища, пише CEE Energy News.

След прекратяването на руския газов транзит през украинска територия, министърът на външните работи Андрий Сибиха вижда огромен потенциал в тази област. На съвместна пресконференция с британския си колега той подчерта: "Украйна разполага с изключително мощни подземни газови хранилища и тук имаме обща основа за взаимноизгодно сътрудничество, укрепвайки същевременно енергийната сигурност на Европа."

Украйна одобри покупката на реакторите от "Белене"

Украйна одобри покупката на реакторите от "Белене"

Депутатите в Киев приеха енергоблоковете да отидат в Хмелницката АЕЦ

Според президента Володимир Зеленски украински екип вече обсъжда въпроса с администрацията на Тръмп, която подкрепя такива инициативи. "Искаме договори за доставка на LNG за Украйна от САЩ. И ще бъдем хъб за цяла Европа, защото вече имаме индустриално и естествено подготвен хъб", заяви той.

През 2025 г. Украйна не поднови споразумението за транзит на руски газ към Европа, създавайки търсене на допълнителни 15 милиарда кубически метра газ годишно. Това търсене може да бъде сравнително лесно заменено с LNG, особено при нарастващото американско производство, отбелязва изданието.

Инициативата вече е в началните си фази. В края на 2024 г. ДТЕК, най-голямата частна енергийна компания в Украйна, получи първата си доставка на LNG в Гърция.

Украйна разполага с третия по големина капацитет на газохранилища в света. Последно проучване разглежда 13 съоръжения с общ капацитет от 31,95 милиарда кубически метра. Тези хранилища са създадени предимно в изчерпани газови и газокондензатни находища. Най-големият брой и капацитет са концентрирани в западната част на Украйна, т.е. далеч от фронта.

САЩ: Сделката за критичните находища на стойност $500 милиарда ще осигури "щит за сигурност" на Украйна

САЩ: Сделката за критичните находища на стойност $500 милиарда ще осигури "щит за сигурност" на Украйна

Финансовият министър Бесент заяви, че сделката е част от "по-голямо мирно споразумение"

Близостта до страните от Европейския съюз и удобството на логистичните процеси прави подземното съхранение на газ печелившо както за чуждестранните търговци, така и за украинските компании.

Тарифите за услугите, предоставяни от "Укртрансгаз" (УТГ), са сред най-атрактивните в търговско отношение в Европа. Понастоящем УТГ работи при регулирани тарифи. Изчислената пълна тарифа за съхранение не надвишава 1,8 EUR/MWh, което е 1,6 до 5 пъти по-ниско в сравнение с операторите на хранилища в ЕС.

По отношение на опасенията за сигурността, последните събития доказват, че украинските хранилища са в състояние надеждно и ефективно да предоставят услуги за съхранение на газ на чуждестранни енергийни компании дори в условията на обстрел и прекратяване на транзита, отбелязва изданието. Реално до момента - след 3 години войска, няма извадено от строя газохранилище.

От октомври 2022 г., когато повече от 35 LNG кораба плаваха край европейския бряг и не можеха да разтоварят товара си навреме, ситуацията се е подобрила. Терминалът за LNG в Александруполис започна търговски операции с капацитет от 5,5 млрд. куб. м/година. Спирането на транзита на газ през Украйна от Русия позволява на германските и полските LNG пристанища също да се свържат със системата за доставки заради освободения капацитет.

Ако подземните хранилища станат част от сделка, САЩ ще получат допълнителни приходи, Украйна - решаващи средства за следвоенно бъдеще, а ЕС би могъл да повиши енергийната си сигурност, отбелязват от CEE Energy News.