Китай и другите „стоманени” държави не успяха да съгласуват мерки  против глобалната криза в стоманодобивния отрасъл. Мненията за причините за хроничните излишъци се разминават: САЩ обвини за това Китай, което ядоса представителите на Пекин.

Белгия и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) организираха вчера среща на министри и високопоставени чиновници от повече от 30 страни. Идеята бе да се намерят решения на проблема с излишните мощности в отрасъла, но участниците в разговорите успяха само да стигнат до извода, че да са необходими бързи и структурни мерки, отбелязва Reuters.

Вашингтон обвини за провала на преговорите Китай, като поиска от Пекин решителни действия в борбата с излишните мощности, заплашвайки го с антиимпортни мерки от другите страни.

Представител на пекинските власи отговори в стил: ”Китай вече направи повече от достатъчно. Какво още искате вие?”. Той направи образното сравнени, че стоманата е храната на икономическото развитие. И ако някой няма апетит, не бива да се казва, че храната е прекалено много.

ОИСР съобщи, че съвкупните стоманодобивни мощности са били за 2,37 милиарда тона през 2015 г., но сега се използват само 67,5 процента от тях в сравнение със 70,9 процента в 2014 година.

ЕС въведе антидъмпингови мита за вноса на стомана от Русия и Китай   

ЕС въведе антидъмпингови мита за вноса на стомана от Русия и Китай  

Те са за срок от 6 месеца

Великобритания почувства силно това свиване, когато най-големият производител - Tata Steel обяви, че излиза от страната, поставяйки под заплаха 15 000 работни места. Миналата седмица более 40000 немски металурзи протестираха по улиците против експортния дъмпинг на стомана от Китай.

Китай, най-големият производител на стомана в света през последните години увеличава износа, променяйки акцента на своята икономика от промишлеността към услугите. Китайският ескорта скочи през март с 30 на сто на годишна база, достигайки 9,98 милиона тона, независимо от активизацията на антидъмпинговите мерки по целия свят.

Как забавянето на китайската икономика ще спаси стоманената индустрия?

Как забавянето на китайската икономика ще спаси стоманената индустрия?

Експерт смята, че лошите дни за бранша вече са минало

Според Пекин, обвиненията за всички беди в черната металургия  са само лениви оправдания за собствени проблеми и контрапродуктивен протекционизъм.

Припомняме, в неделя в Доха страни от ОПЕК и извън картела също не успяпха да се договорят за замразяване на петролния добив.