Продължилият вече три десетилетия икономически бум в Китай, характерен с двуцифрен растеж, донесе и увеличаващо се социално неравенство, показва ново изследване на френския икономист Томас Пикет.

"Равнищата на социално неравенство в Китай бяха близко до тези на нордически страни, а сега доближават тези в САЩ", пише професорът в калифорнийския университет Бъркли.

Доходите на най-богатите 10% са се увеличили от 27 до 41% общите в периода от 1978 до 2015 г., докато тези на по-бедните 50% са намалели от 27 до 15%, става ясно от изследването.

Така неравенството в Китай, което бе най-ниското, сега се движи между Европа и САЩ.

Според икономистите растящата разлика е особено притеснителна, тъй в Поднебесната империя държавното участие в икономиката е все още на високи нива. В повечето развити страни активите на държавата е била между 15 и 20% през 70-е години на ХХ век, а сега е близо до нула. Наскоро даже стана отрицателна в САЩ, Великобритания, Япония и Италия, което означава, че дългът на държавата е по-голям от собствеността и активите й.

В Китай обаче той все още е около 30%. "За да го кажем с други думи: Китай спря да е комунистическа държава (що се отнася до икономиката, поне), но не се превърна и в капиталистическа. По-скоро можем да говорим за "смесена икономика".