Годишната инфлация в еврозоната се забави изненадващо през октомври за пръв път от пет месеца насам. По този начин показателят отново се отдалечи от целевото инфлационно ниво на ЕЦБ от малко под 2 на сто, показват предварителни данни на Eurostat.

Индексът на потребителски цени в еврозоната се повиши през октомври с 1,4% спрямо година по-рано, докато очакванията на финансовите пазари бяха за нарастване на годишната инфлация за трети пореден месец с 1,5 на сто.

Основно влияние върху по-слабата инфлацията през октомври оказват енергийните цени, които се повишават на годишна база с 3%, но след техен растеж с 3,9% през септември.

В същото време цените на хранителни стоки, напитките и тютюневите изделия, нарастват с цели 2,4% (след повишение с 1,9% през септември), но тези на услугите се повишават с едва 1,2% (след растеж с 1,5% месец по-рано).

Растежът на основния индекс на потребителските цени (изключвайки цените на храните, тютюневите изделия и на енергията) пък се забави през октомври до едва 0,9% (най-слаб растеж от месец май насам) от 1,1% през септември. Трябва да се има предвид, че именно основният индекс на потребителските цени се следи внимателно от ЕЦБ като индикатор за текущото и бъдещото поведение на инфлацията в региона.

Днешните по-слаби от очакваното данни за потребителската инфлация в еврозоната изглеждат в подкрепа на по-предпазливата позиция на ЕЦБ след края на нейното заседание от миналата седмица, коментират от bnr.bg.

Тогава банката взе решение да намали от началото на 2018-а година наполовина месечния размер на закупуваните от нея активи (до 30 млрд. евро от настоящите 60 млрд. евро), но в същото време увеличи с нови 9 месеца (поне до края на септември 2018-а) сроковете на действие на програмата, известна като "количествени улеснения".