Според министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, преките чуждестранни инвестиции в България за първите осем месеца на 2008 година са спаднали с 1.173 млрд. евро спрямо същия период на миналата година, предаде на 22 октомври БНР. 

По време на инвестиционен форум министърът е посочил, че за периода януари - август 2008 г. инвестициите са 8.8% от БВП (2.98 млрд. евро), докато за същия период на 2007 г. те са били 4,154 млрд. евро или 14,4 на сто от БВП.

Министърът е заявил, че глобалната финансова криза се отразява върху интереса на инвеститорите у нас. Проблемите за инвеститорите са проблеми на българското правителство и то си поставя цел да ги решава - изтъкнал е министър Димитров.

При представяне на проекта за новия бюджет 2009 г. през миналата седмица министърът на финансите Пламен Орешарски призна, че се очаква по-малък приток на чужди инвестиции в страната, оскъпяване на кредитите и по-нисък икономически растеж.

През последните години правителството на България разчиташе на чуждестранните инвестиции, за да покрива огромния си дефицит по текущата сметка и намаляването на инвестиционната активност е тревожен сигнал за финансовата стабилност на страната.

Експерти предричат, че големият риск за България ще дойде, ако заради кризата чуждестранните банки майки, които притежават 90% от българската банкова система, „жертват" дъщерните дружества, каквито са банковите клонове у нас и си приберат капиталите. До сега подобни тенденции не са установени.

Вчера БНБ облекчи резервните изисквания за банките, като минималният задължителен резерв бе оставен на ниво 12%, но в търговските банки бяха освободени 400 млн. лв., когато 50% от касовите наличности на банките бяха признати като резервен актив.

Публичните инвестиции, които правителството предвижда да осъществи през 2009 година в страната, са около 7% от БВП, с тях ще се подкрепи икономическия растеж, посочва Орешарски. В бюджет 2009 са заложени 3 % излишък и публични разходи до 40% от БВП. Данъчни ставки няма да се променят.

Според Стоян Сталев от Агенцията по инвестиции, през следващата година ПЧИ в страната ще спаднат с 15 - 20% заради кредитната криза. Наскоро Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии изчисли спада на инвестициите в България на 7 - 8%.

Възходите и паденията са в природата на икономиката и свиването на инвестициите от чужбина не е фатално. Но в икономическия свят процесите протичат по-плавно от  промяната в мнението на министрите. Само преди два дни, на 20 октомври 2008 г., шефът на МИЕ Петър Димитров заяви от Варна (цит. econ.bg):

"Чуждите инвестиции в страната няма да намалеят заради особено благоприятните условия за бизнес у нас. България дори може да спечели от кризата, тъй като банковата й система е стабилна и дава сигурност на инвеститорите, за разлика от други европейски страни".

Не данните за спад на инвестициите, а неуравновесеното гледище на министъра, известен с изказванията си от типа „българската икономика не знае проблеми", са това, което би предизвикало паниката сред населението.