Парите или етиката? Кое е по-важно? А дали двете неща наистина винаги са в противоречие? Много инвеститори в последно време търсят нов баланс между печеленето на "бързи пари" и търсенето на социални ценности.

От началото на световната финансова криза на международните финансови пазари се наблюдава нова тенденция. Все повече инвеститори откриват за себе си обществените и екологично-социални аспекти на пазарното поведение. Те влагат пари в предприятия, произвеждащи с дългосрочна перспектива или в банки, които насърчават социални проекти за развиващите се страни.

Хората търсят нови продукти

На езика на финансистите това се нарича етично-екологичен инвестмънт. "През последните години съзнанието на обществото се промени значително. Все повече хора се хранят здравословно, купуват натурални козметични продукти, търсят си коли, които са икономични или се задвижват с хибридни мотори.

Обекновено подобни хора желаят да направят и "зелени инвестиции", т.е. да инвестират в екологични проекти", казва Кристоф Лютцел от германската банка GLS.

Тази банка се ползва с имиджа на "зелена". Разликата от конвенционалните банки е в това, че парите на клиентите се влагат предимно в екологични и социални проекти. Банката съществува от 70 години, но едва глобалната финансова криза стана причина клиентите й да се увеличат значително.

Така наречените "зелени банки" не се увличат по спекулативни начинания, действат абсолютно прозрачно и нямат основание да се страхуват за репутацията си. На свободния пазар има обаче и достатъчно финансови продукти, които само се кичат с обозначения като "екологично" и "социално". Затова е необходимо внимание.

Отличителна марка "екологично зелено"

Да вземем за пример някои етично-екологични инвестиционни фондове. Част от тях твърдят, че приемат в портфолиата си само предприятия, които произвеждат социално и с дългосрочна перспектива. За много експерти обаче, това е само маркетингова стратегия, пи-ар за заблуда на лаиците, както твърди Йорг Хенинг Франк:

"Съществуват много фондове, които се кичат с такава репутация, но ако човек се вгледа по-задълбочено в техните критерии, вижда че това е само за заблуда. Междувременно има 250 етично-екологични фонда и е много трудно да отделиш плявата от зърното", казва Франк. За акционерите това и без друго е напосилна задача.

Вярно, че финансовите отчети на отделни предприятия могат да се прочетат, но много често истината се крие зад цифри, които не са разбираеми за всекиго или хубави думи. Друга възможност е вложителите да се ориентират по оценките на определени рейтингови агенции, наричани още Агенции за еко-рейтинг. От няколко години насам те наблюдават особено внимателно един критерий.

Кой къде купува и как контролира

"Следим внимателно какви указания дават фирмите на своите доставчици, които в повечето случаи се намират в бързо развиващи се и развиващи се страни. Изследваме, какви социални и екологични стандарти изисква предприятието от своя доставчик и как контролира спазването на тези критерии", казва Ролф Хеслер от агенцията "Еком рисърч".

По цял свят в последно време нараства търсенето на "етично-екологичния инвестмънт". Според мнозина специалисти това е положително развитие, което води до повече прозрачност на финансовите пазари. Не последно място и поради това, че инвестициите в дългосрочни и социални проекти обещават и дългосрочни печалби.