Силициевата долина е най-успешният технологичен център на планетата. Въпреки това европейски и азиатски градове започнаха да набират скорост в сферата на стартиращите компании. И то до такава степен, че може дори да кажете, че Европа е станала по-добра от Силициевата долина.
Но всяка държава и град на Стария континент имат силни и слаби страни, когато става дума за стартъпи.
В това отношение Германия е една от най-големите и влиятелни икономики в Европа, която определено работи в насока стартиращи фирми.
Инициативата Digital Hub е голямата стъпка на германското правителство за укрепване свързаността и сътрудничеството между новосъздадените компании в дигиталната ера.
Като цяло Германия винаги е имала добри резултати в сферата, а градове като Берлин обикновено получават високи оценки в това отношение. Но международната конкуренция е жестока и винаги има възможност за подобрение.
На този фон в Германия процъфтяват научните институции и водещите на пазара малки и средни предприятия и корпорации. Проблемът обаче е, че тези полета не са достатъчно взаимосвързани, коментира министърът на икономиката и енергетиката на Германия Бригите Циприс, цитирана от Business Inisder.
Експертът даде пример именно с инициативата, която свързва науката, предприятията и цифровата икономика. Целта е да се постави акцент върху обединяването на различни компетенции, за да се направи по-голяма картина на цифровия пейзаж в Германия.
Това от своя страна би могло да помогне на Германия да използва напълно високотехнологичните си индустрии и да стане по-конкурентоспособна в световен мащаб. Силициевата долина в момента е най-добрият пример за висока концентрация на научни съоръжения, водещи световни корпорации и стартиращи фирми на едно място.
Съответствието на международната привлекателност и обхват на Силициевата долина е изключително важно, ако Германия иска да има конкурентна стартираща среда.
Инициативата включва създаването на дигитани центрове из градовете в цяла Германия, всеки от които е изградена така, че да използва местните експертни познания, като създава общи пространства, които насърчават иновациите. Първите пет центъра бяха създадени през 2016 г., а още седем бяха обявени през април 2017 година. Сред градовете са Берлин, Мюнхен, Франкфурт, Хамбург и други.
"Искаме да укрепим мрежата си и оставаме позитивни, че това може да бъде особено привлекателно за международни основатели и инвеститори. И това е една от основните цели: да ги убедим да учредят своите компании и да инвестират в Германия. Накратко може да се каже, че имаме много "долини" и трябва да ги свържем, коментира още министър на икономиката и енергетиката.