Безпрецедентната жега повиши глобалните средни температури до невиждано ниво, а учените отдавна установиха, че основната причина за това е дейността на човечеството.

Сега става ясно, че климатичните промени пряко засягат винената индустрия, предаде Bloombеrg.

Винените сортове грозде са много чувствителни към климата. Открай време винарите произвеждат изтънчени напитки, когато ранният влажен сезон просмуква растенията, след което идва сушата, която позволява на плода да узрее.

Двама учени, свързани с НАСА, Института за Земята към университета Колумбия и Харвард, са изследвани данните за гроздовата реколта през последните 400 години и са установили няколко тенденции, породени от промените в температурата и валежите.

Нивото на вредните емисии не е било толкова високо от 66 милиона години

Нивото на вредните емисии не е било толкова високо от 66 милиона години

На първо място това застрашава живота в моретата, твърдят учени

Проучването заключава, че затоплянето след 1980 г. е променило начина, по който се отглежда гроздето. То вече няма нужда да разчита на горещини и суша, защото температурите вече са се повишили. Добрата новина е, че вероятно има увеличение на качеството на виното. Лошата е, че вероятно това няма да продължи, тъй като затоплянето продължава.

Снимка 224947

Източник: Bloomberg

Възможно е да има горен лимит на положителния ефект на затоплянето върху вината. Например 2003 г. бе най-ранната реколта в историята ни (с около месец по-рано), но оценките за качеството бяха средни за същата година”, заяви Бенджамин Кук, водещ автор на изследването.

Най-сериозният проблем на глобалната икономика обаче е, че човечеството увеличава количеството на въглеродния диоксид в атмосферата по-бързо от когато и да било, откакто динозаврите са изчезнали от Земята. Нивото на вредни емисии е било толкова високо едва преди 66 милиона година.