Днес приключва двудневната среща на върха между ЕС и Канада, на която се разглеждат взаимоотношенията в различни сфери като икономика, околна среда, външна политика и общи ценности, съобщават световните агенции.
След като ЕС се отказа от Русия като надежден партньор за доставка на полезни изкопаеми и горива, Канада може да изиграе ключова роля като потенциален доставчик на петрол, природен газ и редки елементи за високите технологии. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Алекс Нестор, който е вицепрезидент на Канадско-българската бизнес мрежа.
Според Нестор взаимоотношенията между ЕС и Канада ще се задълбочават с висока скорост, имайки предвид геополитическата и геоикономическата обстановка в света.
"Имайки предвид световната геополитическа ситуация, съм убеден, че е въпрос на време да се създаде суперикономически блок от двете страни на Атлантика - и СЕТА беше първата стъпка", посочи Нестор.
Присъствието на Канада в българската икономика
Търговско-икономическите отношения между ЕС и Канада започнаха с договора СЕТА, който влезе в сила през 2017 г. В България предстои да бъде ратифициран на второ четене в парламента.
Като резултат от този договор се предвижда много засилена търговска и икономическа активност. С подписването на СЕТА износът на България за Канада от 2017 г. се е увеличил с около 78%. Същността на договора е, че са премахнати почти всички тарифи и мита, като включва стокообмен, услуги и обмяна на интелектуална сила.
"Мултинационалните компании отдавна са от двете страни на Атлантика. Тези споразумения по-скоро биха създали и обобщили правилата, като позволят и на малкия и среден бизнес в България да има по-лесен достъп до пазара в Северна Америка и Канада и Европа. Падането на визите между нашата страна и Канада вече улесни много българския бизнес", подчерта Алекс Нестор.
Една от целите на Канадската търговска камара е да помага на българския бизнес да излезе на канадския пазар. От друга страна и канадските фирми трябва да бъдат запознати с това какво предлага България от гледна точка на привличане на инвестиции. Ако се започне производство в България например, отваря вратите до целия европейски пазар.
По отношение на присъствието на Канада в българската икономика Нестор посочи, че канадската страна е изключително силна в ИТ сектора и предвид факта, че българският ИТ сектор също е много силен, той вижда добри възможности за интерфейс.
В България има около 200 фирми, които внасят или изнасят продукти от Канада, и вероятно ще бъдат заинтересовани да увеличат търговския си обмен.
Според експерта канадското правителство наблюдава с интерес какво се случва с американските реактори в Козлодуй и договорите, които се подписват. Канада имат много силна експертиза в ядрената енергетика и след като "Уестингхаус" навлезе сериозно в другата фаза на пазара, със сигурност ще има канадско участие.
Legalen
на 02.12.2023 в 23:26:14 #3А как е сьс златото?
rambaldievskievich
на 29.11.2023 в 11:52:38 #2Никакви слепи и глухи, no-noi (#1), ами ще си е много гот даже и никакви по-високи цени няма да има; даже ще са по-ниски и ватниците тотално ще бъдат занулени. 'баси!...
no-noi
на 24.11.2023 в 13:21:20 #1И слепи и глухи няма да повярват на тия заблуди, с цени пъти по високи обричате всичко