Северната китайска провинция Хибей предлага да освободи на работниците си петък следобед, докато Пекин призовава магазините и моловете да останат отворени по-късно през нощта. Служителите търсят творчески начини за стимулиране на потреблението и подкрепа на икономическия растеж, пише Bloomberg.
Столицата се надява да увеличи потреблението на мода и маркови стоки в "нощната икономика" (късните часове на вечерта), като накара търговците на дребно да удължат работното си време, съобщава Beijing News. Хибей също настоява за платени отпуски и хората да вземат ваканции, както и да работят на гъвкаво работно време, заявява местната власт за двугодишния ѝ план, публикуван на нейния уебсайт на 10 януари.
Планът на провинцията се стреми да "ускори прекъсването на най-преките и значими системни пречки, ограничаващи потреблението и да насърчи области за нов растеж на потреблението", се казва в предложението.
Китай се обръща към вътрешното потребление, за да стимулира растежа, тъй като търговските войни , намаляващите настроения на фабриките за производството и влошаващите се перспективи за заетостта заплашват икономиката. Нацията се готви да съживи търсенето на автомобили тази година след първия годишен спад на продажбите на автомобили за най-малко две десетилетия и обеща да увеличи търсенето на домакински уреди.
Експериментите с по-дълги почивки са давали смесени резултати. Perpetual Guardian, новозеландска фирма, която управлява тръстове и имоти, откри четиридневна работна седмица, довела до по-голяма производителност, съобщи Guardian. Но двугодишен експеримент, който съкращава работното време, докато поддържа заплащането същото, за медицински сестри в дом за възрастни хора в Гьотеборг, Швеция, показа, че разходите надхвърлят ползите.