Китай намалява количеството на парите, плащани за съоръжения, които генерират слънчева и вятърна енергия към електрическата мрежа в азиатската страна, пише Bloomberg.
Решението на втората най-голяма икономика в света отговаря на спада в разходите за строителство, цената на регулаторите и промени при икономическото планиране.
Страната ще намали тарифите, плащани за соларни ферми, с 19 на сто през 2017 година и с 15 на сто за вятърни паркове през 2018 година, сочи изявление, публикувано на сайта на Комисията по национално развитие и реформи в азиатската държава.
Промените ще помогнат за намаляване на субсидиите, отпускани за нови фотоволтаични и вятърни проекти, от около 6 милиарда юана годишно. Сумата се равнява на 863 милиона долара.
Ходът идва на фона на падането на цените за соларни панели, които се стопиха с около 30 процента през тази година. Понижението е резултат на по-ниски цени на офертите, които соларни разработчици предлагат, за да се изгради проект.
Цените на вятърни турбини също са намалели през 2016 г., сочат данни на базираната в Лондон компания BNEF.
Китай също така ще насърчи местните власти да продължат използването на търгове за избор на разработчици на възобновяема енергия с цел да се подпомогне по-ниски цени на мощности.