Коронавирусът удря сериозно веригите за доставка на възобновяема енергия и може да забави глобалния енергиен преход, пише CNBC. 

Глобалният капацитет за възобновяема енергия достигна 2 537 гигавата в края на миналата година, което е със 176 гигавата повече в сравнение с 2018 година. Но коронавирусът сега продължава да оказва негативно влияние върху перспективите на сектора за 2020 година - както на веригите за доставки, така и на производствените мощности.

Според данни от доклада "Статистика на капацитета за възобновяеми енергийни източници 2020" на Международната агенция за възобновяеми енергийни източници (IRENA), новите възобновяеми мощности, добавени през изминалата 2019 година, са по-малко от ревизираните през 2018 година общо 179 гигавата. 

Може ли зелената енергия да стане двигател за възстановяването на Европа след COVID-19?

Може ли зелената енергия да стане двигател за възстановяването на Европа след COVID-19?

Някои експерти смятат така

В понеделник организацията заяви, че възобновяемите енергийни източници "представляват 72% от цялата експанзия на електроенергията" през 2019 година, като слънчевата енергия и вятърът нарастват съответно с 98 гигавата и почти 60 гигавата. Заедно те са отговорни за 90% от възобновяемите добавки през 2019 година, се посочва още в доклада.

По отношение на други източници - растежът на водноелектрическата енергия е описан като "необичайно нисък" през изминалата година. В предговор към доклада генералният директор на IRENA Франческо ла Камера обясни, че редица големи проекти са "пропуснали очакваните срокове за завършване".

От географска гледна точка, докладът показва, че Азия е фаворит в новите ВЕИ мощности - общо 54% от добавките през изминалата година са били там.

Най-голямата соларна централа в Европа вече работи

Най-голямата соларна централа в Европа вече работи

Тя ще осигурява електричество на 250 000 души годишно

Въпреки че допълненията, отчетени от IRENA, могат да изглеждат обещаващи, тази година секторът на възобновяемите енергийни източници е изправен пред редица предизвикателства. Голяма част от тях са свързани с пандемията новия коронавирус, която доведе до проблеми с веригите за доставки и принуди някои централи и паркове да затворят.

Има опасения, че пандемията може да повлияе негативно и на инвестициите в чистата енергия. Резкият спад на цените на петрола пък е друг фактор, който потенциално би могъл да направи възобновяемите енергийни източници по-малко привлекателни за някои пазари.

Междувременно от IRENA признат, че влиянието на пандемията ще продължава.

"Многостранният спад вследствие на коронавируса като екзистенциална заплаха... в комбинация с климатичните проблеми, е определящо предизвикателство за нашето време", пише още агенцията.

Снимка 270554

Източник: Wikipedia

В понеделник Wood Mackenzie прогнозира, че 3 гигавата слънчеви фотоволтаични и вятърни инсталации в Индия могат да бъдат забавени поради обявеното извънредно положение.

"Обявяването на извънредно положение точно в момента е злополучно, тъй като първото тримесечие обикновено е един от най-натоварените периоди за инсталации за вятърни проекти", казва Робърт Лийв, който е главен анализатор в изследователската и консултантска фирма.

"Извънредното положение ще забави някои проекти до лятото, а ако бъде продължено през април, строителството на вятърни паркове може да бъде отложено в сезона на мусоните, когато вятърните инсталации обикновено са най-ниски", добави той.

Wood Mackenzie добави, че слънчевите фотоволтаични инсталации в Индия се "очаква да бъдат силно засегнати", тъй като секторът е "силно зависим" от вноса на китайски фотоволтаични модули, който е претърпял срив заради вируса.

Най-голямата вятърна ферма в света ще е по-голяма от площта на Малта. И скоро ще е готова

Най-голямата вятърна ферма в света ще е по-голяма от площта на Малта. И скоро ще е готова

Hornsea One ще захранва 1 милион домакинства

В световен мащаб вятърната индустрия несъмнено е изправена пред предизвикателства. Към края на март Световният съвет за вятърна енергия (GWEC) заяви, че прогнозата му за продължителен растеж през следващите пет години - над 355 мегавата добавки, "несъмнено ще бъде повлияна от продължаващата пандемия Covid-19 поради прекъсвания на световните вериги за доставки и изпълнение на проекти през 2020 година".

Въпреки това е "твърде рано да се предвиди степента" на въздействие на коронавируса както върху енергийните пазари, така и върху глобалната икономика, добави GWEC.

На регионално ниво въздействието на пандемията вече е оказало влияние. Според индустриалния орган WindEurope въпреки че "по-голямата част" от вятърните паркове и компоненти в Европа продължават да работят, 18 производствени обекта са прекратили дейност. Всички те са в Испания и Италия, които са силно засегнати от пандемията.

Според WindEurope редица други турбини са временно прекъснали дейността си като предпазна мярка с цел укрепване на санитарните мерки в рамките на обектите и гарантиране на пълното спазване на правителствените препоръки.

През февруари европейската верига за доставки също е претърпяла някои смущения, свързани с компоненти и материали, идващи от Китай. Според WindEurope доставките вече започват отново да се увеличават.

Коронавирусът изчисти въздуха на Китай

Коронавирусът изчисти въздуха на Китай

Снимки на NASA показват невиждана досега промяна на нивата на замърсяване

Едното за сметка на другото

Наскоро в интернет пространството лавинообразно започнаха да се споделят сателитни снимки, направени от NASA, които показват драматичен спад на замърсяването на въздуха над Китай. Причината - огромна част от индустрията на втората световна икономика прекрати дейността си заради епидемията на коронавирус. 

Американската космическа агенция заяви, че промяната е ако не изцяло, то поне отчасти свързана с икономическото забавяне, причинено от усилията за овладяване на вируса.

Картите на NASA показват как нивата на азотен диоксид - токсичен газ, който се отделя от превозни средства, електроцентрали и фабрики - са силно спаднали след масовата карантина.

По-рано учените заявиха, че коронавирусът е премахнал поне една четвърт от вредните емисии в Китай само за две седмици, към средата на февруари. Тези временни климатични промени над Китай и други страни изглежда обаче предизвикаха предварителна радост сред мнозина, имайки предвид сегашните сериозни проблеми към веригите за доставка в сектора на ВЕИ, причинени отново от коронавируса. Засега все още никой не знае колко точно време ще бъде необходимо за крайната равносметка.

Снимка 469611

Източник: NASA